Görüş Bildir

AYDOĞAN'IN YARGILANMASI

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğanın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine karar verildi.

AYDOĞAN'IN YARGILANMASI

Diyarbakır'da, milletvekili seçimleri öncesinde katıldığı 4 etkinlikte suç unsuru tespit edildiği iddiasıyla hakkında dava açılan Bdp Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine karar verildi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Aydoğan katılmadı.

MAHKEME KARAR VERDİ

Mahkeme heyeti, dosyada yapılan incelemenin ardından, sanığın milletvekili oluşu nedeniyle "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan hazırlık aşamasında herhangi bir işlem yapılmadığından dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere fezleke düzenlenmesine karar verdi.

FEZLEKE HAZIRLANACAK

Mahkeme ayrıca, dokunulmazlık kapsamında kalmayan "terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" eylemleri yönünden de fezleke sonucunun beklenilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

4 AYRI SUÇTAN İSTENEN CEZA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Aydoğan'ın katıldığı 4 ayrı etkinlikte, suç işlediği iddia edildi.

Sanık Aydoğan'ın "terör örgütünün propagandasını yapmak", "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" ve "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Etiketler: