Görüş Bildir
7 Haziran 2023 Çarşamba
 • Dolar
 • 21,97
 • Euro
 • 23,63
 • C
 • 2283,28
 • Bist 100
 • 5388,80
 • ALTIN/ONS
 • 1966,09
 • BRENT
 • 76,37
 • DOĞALGAZ
 • 2,32
16 °C açık

Babacan'dan İmamoğlu ve Yavaş yorumu: Takımı güçlendirdik

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için Takımı güçlendirdik, çok güçlü bir kadro oldu diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Biz şampiyon olacak takımız dedi.

Babacan'dan İmamoğlu ve Yavaş yorumu: Takımı güçlendirdik

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV'de konuk olduğu İlker Karagöz ile Çalar Saat programında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Babacan, 14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimlerde Millet İttifakı'nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı Cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağının duyurulmasıyla ilgili, "Takımı güçlendirdik, çok güçlü bir kadro oldu. Biz şampiyon olacak takımız. Ligdeki diğer takımda 1 tane oyuncu var. Son 5 yıllık performansı var, berbat bir performans" dedi.

'HERKESİN İÇİNE SİNEN BİR ÇÖZÜM OLDU'

İYİ Parti'nin masaya dönmesi için yürütülen görüşmeleri de anlatan Babacan, "Pazar günü öğleden sonra bu hareketlilik bize intikal etti. Arkasından gece yoğun bir telefon trafiği yaşadık, gece 2.30'a kadar. Ertesi gün toplantıya kadar da devam etti. Sonuçta uzlaşıyla bitirdik. Bu çok kıymetli bir şey.  Sanırım herkesin içine sinen ve iyi bir çözüm oldu bu. Vatandaşlarımızın gönlünden geçen, 'O mu olsun bu mu olsun' dediği hepimiz buradayız" dedi.

'ARTIK ONLAR DA TAKIM OYUNCUSU'

"Cumhurbaşkanı yardımcısı görevlendirmek, cumhurbaşkanının Anayasal hakkıdır, uygun bir zamanda yapılır" diyen Babacan, "CHP, Ankara ve İstanbul gibi önemli iki şehrin anahtarını AK Parti'ye teslim etmez diye düşünüyorum. Ekrem Bey ve Mansur Bey'i de takıma kattık güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Artık onlar da takım oyuncusu" diye konuştu.

'AKŞENER KRİZİ' NASIL ÇÖZÜLDÜ? 

Babacan, Akşener'in 'masadan kalktığı' süreci "Perşembe günü kalkmadan önce altı genel başkanın imzasıyla pazartesi günü tekrar toplanacağımızı ilan ettik. Diplomaside buna çapalamak denir. Altı tane imzayla çapayı attık. Dolayısıyla o pazartesi günkü toplantının gerçekleşmesinde rol oynadı. Dört günlük süre içerisinde başladı bitti ve ortak adayımızı açıkladık. Cumartesi günü beş genel başkan oturduğumuzda beş imzalı bir metin açıklamadık. Bu da bir siyasi duruş. Cuma günü İYİ Parti açıklama yapmış, cumartesi beş lider bir araya gelmişiz ama imzalı bir açıklama yapmadık. Beş imzalı bir şey olmasını istemedik" değerlendirmesinde bulundu.  

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞ SÜRECİ

DEVA Partisi lideri, "Tek bir kişiye oy istemeyeceğiz. Bir kadroya oy isteyeceğiz. Bir yıldızlar takımına oy isteyeceğiz. Altı genel başkan, iki çok kıymetli ve başarılı belediye başkanı arkadaşımızla yıldızlar takımı oluşturduk" dedi. 

12. MADDE AÇIKLAMASI

Babacan, İmamoğlu ve Yavaş'ın hem belediye başkanı hem de cumhurbaşkanı yardımcısı olup olmayacağıyla ilgili olarak da "Şu andaki mevzuata göre bu mümkün değil. Aynı anda her iki görevi yapacaklar diye bir şey yazmıyor dikkat ederseniz. Yasalara ve meclisteki dengelere bakılacak. Eğer belediye başkanı görevinden ayrıldığında, belediyenin anahtarını şu andaki iktidara teslim edecekse bu doğru bir şey değil. Cumhurbaşkanının uygun göreceği zaman ne zaman? 2024 Mart seçimine kadar beklenebilir. Bu artık programın başında da konuştuğumuz gibi siyasi ve hukuki değerlendirmelerle beraber cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda olacak bu. Çünkü belediye başkanlarının görevlerine devam etmeleri çok kritik. İki belediyede zaafiyet olsun istemeyiz" açıklamasında bulundu.

Etiketler:


Yorum Yap