Görüş Bildir

Başbakan yıldırım: 3'üncü olağanüstü kongremiz bir besmeledir

Başbakan Binali Yıldırım, "1'inci Olağanüstü Kongre'mizde Cumhurbaşkanı'mız, 'Bu bir Fatiha'dır, bu bir başlangıçtır' demişti. Ben de diyorum ki 3'üncü Olağanüstü Kongremiz de bir besmeledir." dedi.

Başbakan Yıldırım, partisinin Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen 3'üncü Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, 'genel başkan' sıfatıyla son kez konuştu. Yıldırım, "Bugün günlerden vuslat. Rabb'ime hamd olsun. İşte özlenen, beklenen an geldi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, bugün yeniden aramızda. Hoş geldin Sayın Cumhurbaşkanım. Aradan geçen 998 gün boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Bize verdiğiniz güç ve destek için şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu bizlere ki hep yanı başımızda olan bir liderle yol arkadaşlığı yaptık. Ne mutlu bizlere ki aydınlık Türkiye'nin mimarı, kutlu yürüyüşün lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız" diye konuştu.

"DEĞİŞİMİN LİDERİYLE MİLLETİN PARTİSİNİ BİR KEZ DAHA BİR ARAYA GETİRİYORUZ"

Partisinin her daim genç ve dinamik kalacağını vurgulayan Yıldırım, "Bizim kongremiz bayramdır. Her kongre, büyük Türkiye şölenidir. Bu sefer ayrı bir bayram, ayrı bir şölen yaşıyoruz. Bu salonda, bugün yalnızca bir kongre yapmıyoruz. Aynı zamanda değişimin lideriyle milletin partisini bir kez daha bir araya getiriyoruz. AK Parti'de kongre demek, daha da güçlenmek demektir. Birlik, beraberliğimizin artarak, devam etmesi demektir. Sizler bu erdem zincirinin birer halkasısınız. Bu birliği oluşturan değerli yol arkadaşlarım sağ olun, var olun" dedi.

"ARAMIZA NİFAK SOKMAK İSTEYENLER OLDU"

AK Parti'nin 2001 yılından beri zorluklarla mücadele ederek, bugünlere geldiğini belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Dünya, emsali görülmemiş bir azim, kararlılık, dirayet hikayesini AK Parti'de gördü. Neler yaşamadık neler. Aramıza nifak sokmak isteyenler oldu. Bizi bize düşürmek isteyenler oldu; ama sonuçta dönüp dolaşıp, o nifak tohumlarını kendi tarlalarına ektiler. Kaderin üzerinde de bir kader vardır. İşte onlar bunu unuttular. AK Parti ilk günden beri ilkeleriyle var oldu, var olmaya da devam edecek. İlkelerimiz çok açık. Milli irade, tek belirleyici güçtür. Bu gücün üzerinde güç tanımayız. Farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul eder, her görüşe, inanışa saygı duyarız. İçeride ve dışarıda güçlü olmanın, adalet ve kalkınmayla mümkün olacağına inanırız"

"AK PARTİ'Lİ OLMAK, KİBİRDEN UZAK OLMAK; TEVAZU SAHİBİ OLMAKTIR"

AK Parti'nin, milletin partisi olduğunun altını çizen Yıldırım, "Bizim partimizde makam, mevki derdi olmaz. Partimiz, milletin derdiyle derlenir; milletin derdine derman olur. AK Parti, herhangi bir siyasi parti değildir. Milletin partisidir. AK Parti, 1071 yılında Alparslan'la Malazgirt'te başlayan, 1919'da Mustafa Kemal'in Kurutuluş Mücadelesine kadar uzanan tarihi bir yolculuğun eseridir. AK Parti'li olmak ülkemizin şanlı tarihiyle övünmek, bugünlerden yarınları hayal etmektir. AK Parti'li olmak, kibirden uzak olmak; tevazu sahibi olmaktır. AK Parti'de hesabilik değil, hasbilik esastır. Bizi biz yapan değerler, işte bunlardır. 2023 hedefleri, 2053, 2071 vizyonu için bugünden yarını hazırlayacağız. Emin olun ki yarınımız, bugünümüzden çok daha güzel olacak" diye konuştu.

"ASKER KILIĞINA GİRMİŞ, GÖZÜ DÖNMÜŞ TERÖRİSTLER..."

Millet olarak zor bir yıl geçirildiğini dile getiren Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatarak, "Ülkemiz Kurtuluş Savaşı günlerinden bu yana ilk kez bu kadar hainin bir araya geldiği, oyunlar kurduğu bir dönem yaşadı; ama hiç endişeniz olmasın. Biz, o oyunları sizlerle birlikte bozduk. Bozmaya da devam edeceğiz. 15 Temmuz gibi karanlık bir geceyi, bir işgal girişimini yaşadık. Asker kılığına girmiş, gözü dönmüş teröristler, milletimizin vergileriyle alınan tanklarla helikopterlerle uçaklarla milletin üzerine bombalar yağdırdılar. Egemenliği milletten almak için TBMM'yi bombaladılar. Meydanlara indiniz adeta bir gece içinde bir demokrasi destanı yazdınız" dedi.

"TERÖRLE MÜCADELE, SİLAHLARIN ÜZERİNE BETON DÖKÜLÜNCEYE KADAR SÜRECEK"

Türkiye'nin önemli sorunlarının başında terörün geldiğini söyleyen Yıldırım, "Kimse terörle yaşamaya alışamaz, alıştırılamaz. Dünya üzerinde aynı anda en az üç terör örgütüyle mücadele eden başka bir ülke yoktur. Terörle kol kola giren, teröre destek veren kim varsa er ya da geç kaybedecektir. Bu mücadele, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da dediği gibi silahların üzerine beton dökülünceye kadar sürecektir. Terörle mücadelemizi savunmayla değil, taarruz anlayışıyla sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.

"YİNE TUTTURMUŞLAR 'ÇATI ADAY', 'KAPI ADAY'; TEMELİ OLMAYININ ÇATISI OLMAZ"

Ana muhalefet partisinin, demokrasinin vazgeçilmezi ve olmazsa olmaz unsuru olduğunu savunan Yıldırım, 'çatı aday' tartışmalarına da değindi. Başbakan Yıldırım, "Ülkemiz, o kadar sağlam ve istikrarlı bir iktidara sahip ki bu temel unsurun eksikliğini millet hiç hissetmiyor. Onların iktidar anlayışı falan yok. Zaten Türkiye'nin bir ana muhalefeti de yok. Kendileri de bal gibi biliyor ki Türk siyasetinin yaşadığı kısır çekişmelerin çözümü anayasa değişikliğidir" diye konuştu.

"AK PARTİ GENEL BAŞKANLIĞINI CUMHURBAŞKANIMIZA DEVRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUM"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Liderimiz, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan, büyük bir siyasetçi ve dava adamıdır. Türkiye davasının yılmaz savunucusudur. İşte biz böyle bir dava adamının yol arkadaşıyız, Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyız. 1'inci Olağanüstü Kongre'mizde Cumhurbaşkanı'mız, 'Bu bir Fatiha'dır, bu bir başlangıçtır' demişti. Ben de diyorum ki 3'üncü Olağanüstü Kongremiz de bir besmeledir. Gururla taşıdığım AK Parti genel başkanlığı görevini Sayın Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a devretmenin gururunu, onurunu yaşıyorum"
Etiketler: | |