Bekir Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığında anayasal ve kanuni engel yok

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan'ın bir kez daha olmasında anayasal ve kanuni engel olmadığı vurgusu yapıldı.

Bekir Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığında anayasal ve kanuni engel yok

Adalet Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha aday olmasına yapılan itirazlar hakkında, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, cumhurbaşkanı adayı olmasının önünde hiçbir anayasal ya da kanuni engel bulunmamaktadır" denildi. 

Muhalefet, Erdoğan'ın bir kez daha aday olmasının anayasaya aykırı olduğunu dile getiriyor. Anayasada bir kimsenin en fazla iki kere seçilebileceğine yönelik maddeye vurgu yapan muhalefet partileri ve bazı STK'lar, Erdoğan'ın adaylığına itiraz ediyor. İktidar cephesi ise Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nde geçildikten sonra "sayacın sıfırlandığını", Erdoğan'ın sistemi değişikliği sonrası 2. kez aday olduğunu savunuyor.

BİR ENGEL YOKTUR

Muhalefet partilerinden peş peşe Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan itirazların ardından iktidar cephesinden yanıtlar gelirken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da konu hakkında açıklama yaptı. 

Açıklamada, 2017'de Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçilmesinin ardından Erdoğan'ın ikinci seçimi olduğu belirtilerek, şöyle denildi: 

"İki defa cumhurbaşkanı adayı olma ve seçilme hakkına ilişkin Anayasa hükümleri, birlikte yapılacak ilk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Anayasa’nın yeni 101. maddesinin ilk uygulandığı seçim, 24 Haziran 2018’de birlikte yapılan ilk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Devletin başı ve bizzat yürütme organı olan ilk Cumhurbaşkanı/Başkan olarak 24 Haziran 2018’de seçildi.

14 Mayıs 2023’te birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi, hem Anayasa’daki yeni 101. maddenin ikinci uygulamasıdır hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın devletin başı ve bizzat yürütme organı olan cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı adayı olarak katılacağı ikinci seçimdir." 

Kaynak: Diyarbakır Söz