Görüş Bildir

Binali Yıldırım, gündemi değerlendirdi

Binali Yıldırım, gündemi değerlendirdi

NTV canlı yayınına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı.

Yıldırım, BDP heyetinin İmralı görüşmesiyle ilgili, “Türkiye'nin yıllardan beri gündemi terördür. 30 yılı aşkın süredir bundan mağdur olan insanımız var. Bir çok ailede terörün kalıcı acıları devam ediyor. Terörü ülkenin gündeminden çıkarmak en öncelikli konu olmuştur. Bunun için iyi niyetli girişimlerde bulunduk. İlk göreve geldiğimizde Doğu'daki vatandaşlarımızın isteği üzerine olağanüstü hali kaldırdık; Kürtçe yayın, anadilde eğitim gibi çok daha fazla şeyler de yaptık ama terör faaliyetleri konusunda istediğimiz noktaya gelemedik. Bu bizim için arzu edilen bir şey değil. Can kayıplarının yerine koyacak hiçbir şey zaten yok. Terör yüzünden 400 milyar dolar kaynak heba oldu gitti. Bunu bölgenin kalkınmasına, eğitimine, refahına harcamış olsak o bölge Avrupa, İsviçre gibi bir konuma gelirdi. Bu konuda her zaman şeffaf ve net olduk. Bir kere şu silahlar sussun diyoruz, masum insanlar ölmesin. Orada yaşayan insanlarımız terör baskısı altında kendilerini ifade etmekle ilgili bir sorun yaşamasın. Silvan saldırısından sonra her şey değişti ve bizim için güvenlik her şeyden önemli hale geldi. Terör, namlusunu insanlar üzerinden kaldırmadan hiçbir şey konuşulmaz dedik ve ciddi bir mücadele yapıldı. Bundan sonra da ciddi bir konuma geldi terörle mücadele. Şu unutulmamalıdır, terörle mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir" dedi.

Demokratikleşme faaliyetlerine hız vereceklerini ifade eden Yıldırım, "Terör olunca bunlar da engelleniyor. Yol yapıyoruz engelleniyor, havaalanı yapıyoruz kundaklanıyor. Terör örgütü kimlerle konuşuyorsa kimlerin iradesinde ise dürüst davranmalılar. 'Silah bırakıp memleketin sorunlarını konuşalım' demeliler. Güney Doğu'nun geri kalmasını bize fatura etmek de doğru değil. Her türlü tehdide rağmen, biz 10 senede 35 katrilyon yatırım yaptık. Terörle mücadelede herhangi bir esneme, gevşeme olmaz. Ama terör örgütünü etkileyen veya terör örgütünden etkilenen siyasi parti BDP ve terörün başı Öcalan bu konuda sorumlu davranır, 'artık bunu bırakalım bu işler rayına girsin' derse hayırlı bir yola girilmiş olur, bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

“DİNLEMENİN BİR İSTİSNA HALİNE GETİRİLMESİ GEREKLİDİR”

Başbakan Erdoğan'ın ofisinde 'böcek' bulunması ve yasa dışı dinleme konularında değinen Yıldırım, “Tehlikenin boyutunu gösteriyor Başbakan'ın da dinlenmiş olması. Bu yapılıyorsa sıradan vatandaşın endişelenmesini hiç yadırgamamamız lazım. O yüzden de biz bu dinlemelerle ilgili keyfiliği ortadan kaldırmak için yasal bir düzenleme yaptık. 2005'ten önce bütün istihbarat kuruluşları operatörlerle dinleme yapabiliyorlardı. ‘Bu böyle olmaz’ dedik. Bunları denetleyen ve disiplin getiren, dinlemeyi zorunluluğa dönüştüren bir düzenleme yaptık ve TİB kuruldu. Bu önemli bir adımdı. Mahkeme de yasa dışı yapılan dinlemelerin hiçbir şekilde delil olarak kabul edilmeyeceğine karar verdi. Yasa dışı dinlemelerle ilgili her türlü tedbir alındı ama toplumdaki algı değişmedi. Onun için belki uygulamadaki sorunları aşmak için yeni düzenlemeler lazım. Dinlemenin bir istisna haline getirilmesi gereklidir. Bununla ilgili bir hazırlığımız var. 2005'ten bugüne elde edilen verileri kabul ederek, bunun üzerine düzeltmeler yapılabilir. Her kim hangi gayeyle böyle bir faaliyet ortaya koyarsa, hesabı sorulacak, bu suçtur ve karşılığını verecek. Delil toplamada başka çare yoksa son çare olarak dinleme yapılmalıdır. Tabii terörle mücadelede bu yapılabilir. Bunlarda kısıtlama yapmak doğru değil” dedi.

“İLETİŞİM VERGİSİ” ELEŞTİRİLERİ

Bakan Yıldırım, 'iletişim vergisi' ile ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “İletişim vergisi, çok konuştuğumuz bir mesele. Dünya sıralamasında bir ülke bizi geçiyor. Angola'dan sonra bir varız, 5 kalem vergi var. Diğerleri KDV'den başka bir şey almıyor. 2009'da önemli bir adım attık, 'Türkiye bilgi toplumu olacak' dedik. Bunların olması için internet kullanımının yaygınlaşması gerekiyordu. Bu vergilerle yaygınlaşması mümkün değildi. Maliye Bakanı'nı ikna ettik, 2009'un Mart ayında internetten özel iletişim vergisini kaldırdık; mobildekini de yüzde 5'e indirdik. Bu sayede internet kullanımında önemli bir yol aldık. Özel iletişim vergisi konusunda da bakanlıklar ikna olmuş durumda. Uygun ortamda bu sene içerisinde bu konuya yoğunlaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

KÖPRÜLERDE GİŞELER KALKIYOR

İstanbul’daki köprülerde yer alan gişelerin kaldırılacağını söyleyen Bakan Binali Yıldırım, bunların yerine havadan tanıma sistemi getirileceğini söyledi. Yıldırım, yeni uygulamaya geçilmesi için 6-7 aylık bir süreye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

”BÖLÜNMÜŞ YOLLARLA KAZALAR CİDDİ ORANDA AZALDI”

Bakan Yıldırım, bölünmüş yollarla birlikte trafik kazalarında ciddi oranda bir azalma olduğunu belirterek, “Bölünmüş yollar yapılmasaydı, 5 bin 600 vatandaşımız hayatını kaybedecekti. Bölünmüş yollar sayesinde 1 yılda yakıttan yapılan tasarruf ve yollardaki zaman kaybını hesapladığınız zaman, ekonomiye dönüşü 15 milyar Türk lirası oldu. Biz bölünmüş yollara 44 milyar dolar harcadık. Bu da demek oluyor ki bölünmüş yollar, 3 yılda kendini telafi ediyor. Ayrıca havaya yayılan yanmış karbondioksit gazı da 2.5 milyon metreküp azalıyor” dedi.

2013'TE 111 YENİ PROJE

2013’te önemli projeleri hayata geçireceklerini belirten Bakan Yıldırım, bunların kara, deniz, hava yolu ve iletişimde 111 yeni proje olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu sene karayolunda asfalt yılı olacak; yani sıcak asfalt. Otoyol kalitesinde 3 bin 500 kilometre asfaltlama yapacağız. Artık yollarımız kaymak gibi oldu, gerisini de bu sene yapacağız” diye konuştu.

İHA
Etiketler: |