Bucak ve Hatun STÖ temsilcileri ile buluştu

DEM Parti’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun, kentteki STÖ temsilcileriyle bir araya geldi. Eşbaşkan adayları, 8 yıllık kayyım vesayetinin tahribatlarını silmek için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Bucak ve Hatun STÖ temsilcileri ile buluştu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Örgütü, yerel seçim öncesinde sivil toplum örgütlerinin (STÖ) temsilcileri ile düzenlenen çalıştayda buluştu. Kentteki bir otelde gerçekleştirilen “Bi hevre; mil bi mil /Hep birlikte: Omuz omuza" başlığı taşıyan çalıştaya davet edilen STÖ temsilleri katıldı.

BUCAK: BU YOLDA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ 

Çalıştayda konuşan Bucak, “Önümüzdeki 5 yıllık süreci hem 8 yıllık kayyım vesayetinin tahribatlarını birlikte atlatabilmek hem de yeniden inşa sürecini birlikte yürütebilmek için bir araya geldik” diye konuştu. Bucak, şunları söyledi: “Bizi en derinden yakalayan kısım, burada devlet aklının arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi toplumsal dokuda, bizim kendi kimliğimiz ve aidiyetimizden, kendi kültürel mirasımızın dışında bir şey yaratma arzusuydu. Sûr'la başlayan, Sûr'u değişip dönüştüren, yıkan süreç ve sonrasında kentin diğer yerlerine nüfuz etmek isteyen bu kimliksizleştirme operasyonu, devlet eliyle yürütülen bu anlayış ancak birlikte, dayanışma ile inşa edilebilir. Amed'in ortak aklı, vicdanı, kültürü, tarihi nerede ve nasıl daha fazla inşa edilir üzerinden beraberce yürütebileceğimiz bir yerde duruyor. Bu yol hepimizin beraber kurduğu yol. Bu yolda önümüzdeki 5 yılda birlikte yürüyeceğiz. Hepimizin yolu açık olsun." 

HATUN: STÖ'LERİN KATILIMIYLA SONUÇ ALICI POLİTİKALAR ÜRETİLEBİLİR

Hatun da, ancak STÖ'lerin güçlü şekilde dâhil olacağı bir durumda kente dair sonuç alıcı politikalar üretileceğini ifade etti.  Toplantıda ortaya çıkacak önerilerin seçimlerden hayata geçirilip bunları tek tek takip edileceğini söyleyen Hatun, “Bu şehirde başta dil, kültür ve kimlik üzerine çalışmaların yoğunlaşması gerekiyor. Kentimizin dili değiştirildi. Bu büyük bir sorun. Bu nedenle başta dil değişmelidir. Dil bütün alanları ilgilendiriyor" diye konuştu.  Program sonrasında basına kapalı devam etti. 

Kaynak: Diyarbakır Söz