Görüş Bildir

Bülbül'e hapis cezası

Bülbül'e hapis cezası

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül'e, Diyarbakır'da yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanık avukatı Cafer Koluman, Anayasa’nın 83’üncü maddesi kapsamında dokunulmazlığı bulunan müvekkilinin yargılanmasının durdurulması talebini tekrarladı. Müvekkilinin bizzat DTK çalışmalarına katıldığını belirttiğini kaydeden Koluman, müvekkilinin o dönem Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı ve Alevi kanaat önderi olması nedeniyle çalışmalara katıldığını söyledi.

DTK’nin yasal düzeyde çalışma yapan bir platform olduğunu iddia eden Koluman, DTK’nin yasadışı bir çalışmasının bulunmadığını vurguladı. Koluman, belirttiği nedenlerden dolayı müvekkilinin beraatını talep etti.

‘YARGILAMAYA DEVAM’ KARARI

Bülbül’ün “örgüt üyesi olmak” suçundan cezalandırılması yönünde önceki celsede verdiği mütalaasını yineleyen Savcı, yargılanmanın durdurulması talebinin de reddini istedi. Mahkeme de, verdiği ara kararla yargılanmanın durdurulması talebini reddederek, yargılamaya devam etti.

MECLİS BAŞKANI’NDAN DAVET

Talebin reddedilmesinden sonra esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını tekrar ettiklerini dile getiren avukat Koluman, DTK’nin Anayasa çalışmalarına katılması için 2012 yılında bizzat Meclis Başkanı’ndan davet aldığının altını çizerek, beraat talebini tekrarladı.

6 YIL 3 AY CEZA VERİLDİ

Mahkeme, dava her ne kadar “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan açılsa da sanığın eyleminin “silahlı terör örgütüne üye” olma suçundan, Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

KARAR MECLİS’E GÖNDERİLECEK

Mahkeme, kararın bir örneğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Sekreterliği’ne ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verdi.
Etiketler: | |