Görüş Bildir

Buldan: HDP olmadan kimse seçim kazanamaz

Buldan: HDP olmadan kimse seçim kazanamaz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP'nin yüzde 13 oy aldığı 7 Haziran 2015 seçiminin yıl dönümünde Iğdır'dan şu mesajı verdi: "İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da, Mersin’de HDP olmadan hiç kimse seçimi kazanamaz bir hale geldi. Bugün de iddia ediyoruz: Bundan sonra Türkiye’nin hiçbir yerinde HDP olmadan kimse seçimi kazanamaz.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 7 Haziran 2015 seçimlerinin Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 7 Haziran seçimlerine darbe yapıldığını ancak HDP’nin yine kazandığını ifade eden Buldan, “Türkiye’nin hiçbir yerinde HDP olmadan kimse seçim kazanamaz” dedi.

Buldan, milletvekilleriyle birlikte partisinin Iğdır İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Buldan, şunları söyledi: “4 Kasım’da Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın ve onlarla birlikte onlarca milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. 4 Kasım’ın ardından siyasi darbeler devam etti. Hem belediyelere hem vekillere yönelimler oldu. Bugün 7 Haziran’ın yıldönümü. Türkiye halkları çok iyi bilir ki, 7 Haziran Türkiye halklarına umut veren bir tarihtir, bir dönüm noktasıydı.

‘HDP HALKLARIN LİMANI’

7 Haziran 2015 seçimleri Türkiye’de yeni bir aralığın, yeni bir kapının, bir değişimin ve dönüşümün başlangıcıydı. İlk darbe 7 Haziran seçimlerine yapıldı. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin başarısını hazmedemeyenler, seçimleri iptal ettiler ve 1 Kasım tarihinde ülkeyi bir kez daha seçime götürdüler. Ne oldu? HDP bir kez daha kazandı. Ne oldu? HDP seçimi kaybetmedi. Ondan sonraki seçimlerde de HDP umut oldu. HDP Türkiye’de halkların sığınacağı bir liman oldu.

‘FAŞİZMİN KARŞISINA BİRLİKTE ÇIKIŞ TARİHİ 23 HAZİRAN’

31 Mart yerel seçimlerinde her türlü engellemeye rağmen, kayyım gasplarına rağmen, birçok belediyede eşbaşkanlık kazandı. İstanbul seçimleri Türkiye tarihinde bir ilktir.  İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da, Mersin’de HDP olmadan hiç kimse seçimi kazanamaz bir hale geldi. Bugün de iddia ediyoruz: Bundan sonra Türkiye’nin hiçbir yerinde HDP olmadan kimse seçimi kazanamaz.”
Etiketler: | | |