Görüş Bildir

Buldan: Tecavüzcüler, çeteler serbest bırakıldı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un infaz kanunu için “Meclis'in iradesiyle çıktı” sözlerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan şöyle tepki gösterdi: “Kanun sadece ve sadece AKP-MHP'nin kararıdır. Çıkardıkları yasayla tacizciler, tecavüzcüler, katiller ve çeteler serbest bırakıldı."

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, infaz düzenlemesine yönelik tepkilerini sürdürürken, iktidarın salgınla mücadele konusundaki tedbirlerine de güvenilemeyeceğini söyledi.

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı ve gündemdeki gelişmelerle ilgili sosyal medya hesapları üzerinden değerlendirmelerde bulanan Buldan, Mahmur Mülteci Kampı’na yapılan saldırıyı kınayan ve yaşamını yitirenlerin ailesine baş sağlığı dilgedi. Buldan, Irak Federal Bölgesel Yönetimi’ne duyarlılık ve Mülteci Kampı’na yönelik ambargoyu kaldırma çağrısında bulundu.

‘İKTİDARA KİMSE GÜVENMESİN’

Salgının küresel olduğunu ve dünyayı etkisi altına aldığını ifade eden Buldan, “Bugün Türkiye’de salgınla oldukça çetin bir mücadele veriliyor. Şunu ifade etmek isterim ki, bu iktidar ve aldığı önlemlere hiç kimse güvenmesin. Kendi koltuklarını koruyan, salgın krizini fırsata çevirmeye çalışan bir iktidar var karşımızda” dedi.

‘TERCİH ÇETELERDEN YANA YAPILDI’

İnfaz düzenlemesi kanununa dair Meclis Başkanı’nın “infaz düzenleme kararı Meclis’in iradesidir” sözlerine yanıt veren Buldan, şunları söyledi: “İnfaz düzenleme kanunu sadece ve sadece AKP-MHP’nin kararıdır. Virüs cezaevleri için toplu katliam demektir. Çıkardıkları yasayla tacizciler, tecavüzcüler, katiller ve çeteler serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar birkaç gün geçmeden cinayet işlediler. Kars belediyemize saldırdılar. AKP iktidarının adalet anlayışı işte budur. Düşüncelerinden dolayı insanların cezaevinde kalması sürdüğü sürece toplumsal barışın sağlanması mümkün değildir. Bu yasa toplumsal uzlaşının, barışın ve kardeşliğe hizmet edebilirdi. Ancak tercih çetelerden yana yapıldı ve bu gerçeği tüm toplum ve kamuoyu görmelidir.”
Etiketler: |