Görüş Bildir

Çavuşoğlu: Güvenli bölgenin altına inmeyi planlamıyoruz

Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'nin 30 kilometrenin altına geçmeyi planlamıyor" dedi. Çavuşoğlu, güvenli bölge içinde kalan ve IŞİD üyelerinin tutulduğu kampların sorumluluğunu Türkiye'ye ait olacağını da söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde süren Barış Pınarı Harekatı’nın nereye kadar sürmesinin planlandığıyla ilgili konuştu. CNN Türk canlı yayınına katılan Çavuşoğlu, harekat öncesi ‘güvenli bölge’ olarak planlanan alanın altına inilmeyeceği mesajını verdi.

“Ceylanpınar’a, Akçakale’ye gelen roketlerin, füzelerin menzili aşağı yukarı bu kadar. Yani ortalama 30 kilometreye indiğimizde bize yönelik bu tür tehditler ortadan kalmış oluyor. Aynı zamanda güvenli bölgeye dönecek insanlar bakımından, oranın huzuru bakımından ve o bölgenin temizlenmesi bakımından da 30 kilometrelik güvenli bölge bizim için tamamdır. Türkiye’nin onun altına geçmeyi planlamıyor” diyen Çavuşoğlu, harekatın sınır hattındaki genişliğiyle ilgili ise ‘ilk etapta 120 kilometre’yi telaffuz etti.

‘İLK ÖNCE 120 KİLOMETRENİN TEMİZLENMESİ LAZIM’

Çavuşoğlu, “Bazı yerlerde biraz içeride olur, 1-2 kilometre aşağıda olabilir, dümdüz bir çizgi değil. Uzunluk olarak ilk önce bu 120 kilometreye girip tamamını teröristlerden temizlememiz lazım. Bu tehdit sınırımızın öte tarafında sadece bu 120 kilometre değil tamamında bunlar var. Tamamının bir güvenli bölge haline getirilmesi lazım ama bu aşama aşama olacak” dedi.

ABD’nin iki ülke arasındaki güvenli bölge anlaşmasına uymadığını belirten Çavuşoğlu, “Burada kozmetik şeyler oldu. Mesela tüneller, sığınaklar yıkılacaktı. Yıkılmadığı gibi yenilerini eklediler. Biz bunların hepsini takip ediyoruz, ne olup bittiğini gördük. Aynı şekilde ortak uçuşlar da kozmetik uçuşlar oldu. ABD YPG’ye eğitim vermeye, silah vermeye devam etti” ifadelerini kullandı.

‘DEAŞ’LILARIN SORUMLULUĞU BİZDE’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede IŞİD’lilerin gündeme geldiğini aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Trump bir soru sordu, ‘DEAŞ’lıları ne yapacaksınız? Kamplarda DEAŞ’lılar var’ dedi. Cumhurbaşkanımız da Türkiye’nin DEAŞ’la mücadelemizi anlattı. Trump aynı zamanda Avrupalılarla ilgili sitem etti. Biz, ‘Eğer bizim kontrolümüzde olan bölgedeyse geldikleri ülkelere gönderme konusunda gereğini yaparız’ dedik. Bunların tutuldukları hapishane ya da geçici kamplar, biz oraya girdiğimiz zaman sorumluluğu bizde. Ve bu konuda da ABD ile birlikte çalışalım dedik. Hatta Dışişleri Bakanlığımızla birlikte İçişleri Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ve istihbaratımız onlarla ilgili ne yapılabilir, ülkeleri almıyorsa uluslararası hukuka göre bunlar nasıl yargılanır çalışma yapıyor.”

‘BİZİM OLDUĞUMUZ YERDE DEAŞ GERİ GELMEZ’

Yabancı ülkelerden gelen harekatın IŞİD’in yeniden güçlenmesine yol açacağı açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la hangi ülke göğüs göğüse çarpışmış? Hangi ülke 7 bin DEAŞ’lıyı yakalayıp geri göndermiştir? Biz DEAŞ’a karşı en çok mücadele eden ülkeyiz ve bizim olduğumuz yer DEAŞ geri gelmez. Fırat Kalkanı bölgesini kimden temizledik? İki yıl geçti bir tane DEAŞ teröristi ortaya çıktı mı burada? Bunlar esasen biz terör örgütüne destek veriyoruz, beraberiz dokunma demiyor. Harekatı sulandırmak ya da karşı çıkmak için bu bahaneleri söylüyor” yanıtını verdi.

ABD’den yapılan Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceği açıklamalarını da yorumlayan Çavuşoğlu, “Bu yaptırımlardan hiçbir şey çıkmaz. Ulusal güvenlik konusunda taviz vermemiz mümkün değil. Bugün yapmasak belki bu harekatımız imkansız hale gelecekti. Çünkü her gün destek veriyorlar. Ne kadar PKK sevdalısı varmış. Üç-dört gün önce destek verdiklerini biliyoruz. Amerikalılar verdi, Irak tarafından getiriyorlar, veriyorlar” dedi.

‘YAPTIRIMLARA KARŞILIK VERİRİZ’

ABD Başkanı Trump’ın açıklamasındaki “harekatta limitler aşılırsa” ifadesinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Onun devamında söylemek istediği, yani bu DEAŞ’lı teröristler serbest kalırsa ve bunlar bize zarar verirse anlamına geliyor. Trump’ın tweet’leriyle ilgili çok fazla yorum yapamayacağım. Çünkü hangisiyle yapayım, her iki dakikada bir farklı bir pozisyon hangi birisini yorumlayayım” diye konuştu.

“Biz daha önce de yaptırımlara karşı adım attık” diyen Çavuşoğlu, “Bir adım atılırsa karşılığını veririz. Her şeyi de masaya koyarız” ifadelerini kullandı.
Etiketler: | | |