Görüş Bildir

CHP'de imza skandalı

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı başladı. Teması "Adalet ve Cesaret" olarak belirlenen kurultayda Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce yarışacak. Öte yandan 165 delegenin oyunu alan İnce'nin listesinde mükerrer oy tespit edildiği iddia edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun devreye girmesi sonrasında Muharrem İnce'nin resmen aday olduğu belirtildi.

CHP'nin Ankara Spor Salonunda iki gün sürecek 36. Olağan Kurultayı çalışmalarına başladı.

KOCASAKAL VE EMİNAĞAOĞLU YETERLİ İMZAYI TOPLAYAMADI

Daha önce adaylıklarını açıklayan Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu delegelerin yüzde 10'undan imza toplayamadıkları için aday olamadılar. Genel başkanlık yarışı Kılıçdaroğlu ve İnce arasında başladı.

MUHARREM İNCE: BEN İTİRAZ EDİYORUM

Kurultayda kürsüye CHP Genel Başkan adayı Yalova milletvekili Muharrem İnce geldi. CHP yönetimini eleştiren İnce "CHP'de de tuzu kurular var. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy (belediyeler) onları aldı mı yetiyor. Erzurum, Şanlıurfa onu ilgilendirmiyor. Sığınmışlar 3, 5 belediyeye. Onların oldu mu yetiyor. Ben memnun değilim. Onun için itaat etmiyorum. Bu partide bir itaat edenler bir de memnun olmayıp itiraz edenler var. Ben itiraz ediyorum." dedi.

"O KURULTAYI BAŞLARINA YIKARIM"

Muharrem İnce, "Neden mükerrer imzalar bana yazılıyor? Algı operasyonu yapmak istiyorlar. Ben kurultayı aldım, benim kimsenin imzasına ihtiyacım yok. Bu bir algı operasyonudur. O kurultayı başlarına yıkarım. Ali Cengiz oyunları bunları. Medyaya şunu söylüyorum, akşam sonuçları görürsünüz.

700'ÜN ÜZERİNDE OYLA GENEL BAŞKAN OLACAĞIM

49 imza yerine 490 imza verecek babayiğit var salonda. 700'ün üzerinde oyla genel başkan olacağım." diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU DEVREYE GİRDİ, İNCE RESMEN ADAY OLDU

Kurultay'da delegelerin 165'inin imzasını alan ve CHP Genel Başkanlığı'na aday olan Muharrem İnce'nin oylarının 49'unun mükerrer oy olduğu iddiası gündeme geldi. Divan Kurulu tarafından İnce'nin oyları yeniden sayıldı. Bunun üzerine İnce'nin resmen aday olamayacağı iddiaları nedeniyle uzun süre tartışma yaşandı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun devreye girmesi sonrasında Muharrem İnce'nin resmen aday olduğu belirtildi.

AÇILIŞTA KILIÇDAROĞLU KONUŞTU

Toplantının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, salonda bulunanlara "hoşgeldiniz" diyerek sözlerine başladı. İki değerli yoldaşının aralarında bulunamadığını ifade eden  Kılıçdaroğlu, bunlardan birinin eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olduğunu  anımsattı. Kılıçdaroğlu, tedavisi devam eden Baykal'a şifa diledi. Kılıçdaroğlu,  bütün dualarının Baykal için olduğunu ifade ederek, Baykal'ın kısa sürede  sağlığına kavuşarak CHP'nin içindeki onurlu duruşunu, kimliğini sürdüreceğini  söyledi.

Kılıçdaroğlu, aralarında bulunamayan diğer bir isminin CHP İstanbul  Milletvekili Enis Berberoğlu olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'un,  hak, hukuk ve adaletin olmadığı bir ülkede, hiçbir somut gerekçe gösterilmeden,  talimat üzerine cezaevinde siyasal esir olarak tutulduğunu savundu. Kılıçdaroğlu,  "Bu nedenle Berberoğlu'na, 36. Kurultayımızdan bütün kurultay üyelerinin ve  katılımcıların, yol arkadaşlarının selamını, sevgi ve dostluğunu gönderiyorum."  dedi.

Berberoğlu'nun tutuklanma gerekçesinin hiçbir belgeye dayanmadığını  öne süren Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'nun, MİT tırlarıyla ilgili bilgi, belgeyi Can  Dündar'a verdiği için gözaltına alındığını, hapse mahkum edildiğini, iyi hal  dolayısıyla 25 yıla mahkum edildiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, üst mahkeme kararı  bozmasına rağmen Berberoğlu'nun halen içeride olduğunu ifade ederek şöyle  konuştu:

"Hiç kimse şu gerçeği unutmasın. MİT tırlarıyla ilgili tutanağı tutan  hakim, polis, jandarma komutanı FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan hapisteler. Şu  soruyu 80 milyonun önünde yargı camiasına soruyorum; terör örgütlerinin tuttuğu  tutanaktan, terör örgütlerinin bildiği bir sır nasıl oluyor da devlet sırrı  oluyor? Terör örgütlerine devleti teslim edeceksiniz sonra bunun intikamı için  CHP'ye gözdağı vermek için Berberoğlu'nu hapise atacaksın. Buradan açık ve net  söylüyorum; istediğiniz kadar baskı kurun, üzerimize gelin, biz bildiğimiz yoldan  asla dönmeyeceğiz. Çünkü biz Kuvayımilliyeciyiz."

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda  Atatürk, İsmet İnönü, Bülent  Ecevit, hayatını kaybeden bütün partililer ve Afrin başta olmak üzere aziz  topraklar için şehit düşen tüm kahramanlar, Mustafa Kemal'in Mehmetçikleri için  salonda bulunanları saygı duruşuna davet etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın, her  toplantılarının olmazsa olmazı olduğunu dile getirdi. Açılış konuşması sırasında İstanbul il örgütünce üzerinde  Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafı bulunan büyük boy bir pankart açıldı.

ADALET FİLMİ

Kurultayda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan  İstanbul'a gerçekleştirdiği "adalet yürüyüşünü" konu alan "Adalet" filmi  gösterildi. Filmin sonunda "Hak, hukuk, adalet" sloganları atıldı.

Salonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali  Yıldırım'ın, "Ey Kılıçdaroğlu" sözlerinin eşliğinde, "Tutuklu gazetecilere  özgürlük", "Adalet güneş gibi doğacak", "Hukuk bizimle birlikte gelecek", "Yine,  yeniden Cumhuriyet", "Basın özgürlüğünde kara listedeyiz", "Kadın-erkek  eşitliğinde Avrupa sonuncusuyuz", "Avrupa'da iş kazalarında birinci ülkeyiz",  "Tarımda saman ithal eden bir ülkeyiz", "Geçmediğimiz köprülere para ödeyen tek  ülkeyiz",  "Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeyiz" spotlarının yer aldığı  sinevizyon gösterisi sunuldu.

 DİVAN BAŞKANLIĞINA BÜYÜKERŞEN SEÇİLDİ

Kılıçdaroğlu, kürsüdeki selamlama konuşmasının ardından Büyükerşen'in  Divan Başkanlığına önerildiğini açıkladı. Daha sonra kurultayın onayına sunulan  Büyükerşen oy birliği ile Divan Başkanı oldu.

Vatan savunmasında şehit düşen askerlere rahmet, yaralılara şifa  dileyen Büyükerşen, tedavi gören eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da geçmiş  olsun dileğinde bulundu.

Kurultayın, CHP'lilere büyük görevler yüklediğini belirten Büyükerşen,  yapılacak çalışmaların ülkenin ve milletin içinde bulunduğu alaca karanlıktan  çıkabilmesi için önem taşıdığını vurguladı. CHP'nin kuruluşundan bu yana  Türkiye'nin tarihindeki yerine işaret eden bir konuşma yapan Büyükerşen,  parlamenter sistemin önemini vurguladı.

Divan Başkanı Büyükerşen, cezaevinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili  Enis Berberoğlu tarafından kurultaya gönderilen mesajı okudu. Berberoğlu,  mesajında kurultayın başarılı geçmesi dileğinde bulunurken, kendisine gösterilen  teveccühe de teşekkür etti.

Başkanlık Divanının kurultay boyunca tam bir tarafsızlık içinde  demokratik kurullara uygun, adaletli bir tutum içinde olacağının altını çizen  Büyükerşen, başarı dileğinde bulundu.

ÇALIŞMA VE HSAP RAPORLARI

Ankara Spor Salonu'nda yapılan kurultayda, çalışma ve hesap raporları üzerinde yaklaşık 25 kişi söz aldı. Daha sonra yeterlilik önergesi verilerek konuşmalar tamamlandı.

Kurultay sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sonuç bildirgesi üzerinde bazı milletvekilleri söz aldı.

CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, partide bir yönetim sorunu olduğunu savundu.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ise olağanüstü bir dönemden geçtiklerini, olağanüstü dönemlerin, olağanüstü siyasetleri gerektirdiğini ifade etti. Böke, sadece genel başkan ve parti meclisi üyelerini seçmeyeceklerini, Türkiye'yi karanlıktan kurtaracak siyasi yol haritalarını belirleyeceklerini, kurucu bir siyasi iradenin ve umudun hikayesini yazacaklarını belirtti. Böke, Atatürk'ü sloganlara hapseden değil, devrimlerini yaşatan bir anlayışla geleceği kurabileceklerini ifade etti.

Kurultayda partinin çalışma ve hesap raporları görüşülerek ibra edildi.
Etiketler: | | | |