Görüş Bildir

CHP'den "anayasa değişikliği" seferberliği

AK Parti'nin, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen 18 maddelik anayasa değişiklik teklifine karşı çıkan CHP, daha etkin bir mücadeleye hazırlanıyor.

Öncelikli amacı, teklifin TBMM'den geçmemesi olan CHP, parlamentodaki milletvekillerini, söz konusu teklifin "doğru olmadığı"na ikna etmeye çalışıyor

AK Parti'nin, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen 18 maddelik anayasa değişiklik teklifine karşı çıkan CHP,  gelecek günlerde daha etkin bir mücadeleye hazırlanıyor.

 CHP, Genel Kurul görüşmelerine en geç 10 Ocak Salı günü başlanması beklenen Anayasa değişikliği teklifine karşı tepkisini, TBMM'de sürdürecek.

Komisyonda söz alıp, sert muhalefet yapan CHP Anayasa Komisyonu üyelerinin, Genel Kurul görüşmelerinde de ön saflarda yer alacağı belirtiliyor.

Öncelikli amacı teklifin TBMM'den geçmemesi olan CHP, parlamentodaki milletvekillerini, "Söz konusu teklifin doğru olmadığına" ikna etmeye çalışıyor. Çalışmalarını, özellikle MHP'li milletvekilleri üzerinde yoğunlaştıran ana muhalefet partisi teklifin, "Demokratik Cumhuriyeti ve hukuk devletini ortadan kaldırmaya dönük." olduğunu savunuyor.

Bu kapsamda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta anayasa değişikliği teklifi ile referandum ihtimaline karşı yol haritasını belirlemek ve parti örgütlerinin çalışmalarını değerlendirmek üzere, 7 Ocak Cumartesi günü 81 il başkanını Ankara'da toplayacak.

Parti genel merkezinde, kapsamlı bir görüş alışverişinin yapılacağı toplantıda, sistem değişikliği konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi için örgütlerin daha aktif çalışması üzerinde durulacak.

Kılıçdaroğlu, 8 Ocak Pazar günü ise CHP Parti Meclisi (PM) üyeleriyle olağan toplantıda bir araya gelecek. Bu toplantıda da Anayasa değişikliği teklifi dahil, Türkiye'nin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunulması bekleniyor.

- Referandum ihtimaline hazırlık

CHP, AK Parti'nin anayasa değişiklik teklifine karşı çıkma gerekçelerini halka ve milletvekillerine daha etkin anlatmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, değişiklik teklifine ilişkin milletvekillerine dağıtılmak üzere, "35 Soru 35 Cevap" başlıklı bir çalışma yaptı. Milletvekillerini bu çalışmayla bilgilendirmeyi amaçlayan CHP, referandum ihtimaline karşı hazırlanan çeşitli broşürleri de otobüs duraklarında, sokakta, metro istasyonlarının giriş ve çıkışlarında halka dağıtacak.

İl ve ilçe başkanlıkları aracılığıyla kitlesel basın açıklamaları da yapmayı planlayan parti, vatandaşlarla birebir temas kurmak için ev ve iş yeri ziyaretleri de gerçekleştirecek.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da çeşitli il ve ilçelere ziyaretlerde bulunarak, toplantılar düzenleyerek, değişikliğe neden karşı çıktıklarını anlatması bekleniyor.
Etiketler: | | | | | |