24

CHP'li İlhan Cihaner: Net bir yenilgi, yerel seçimleri bahane etmeyin

CHPli Cihaner, kendisinin kurucusu olduğu Gelecek için Biz ekibinin açıklamasını paylaştı: Seçim Net bir yenilgi. Hatalar, tek bir istifaya indirgenemeyecek boyutta. Sorumluluk almaya hazırız.

CHP'li İlhan Cihaner: Net bir yenilgi, yerel seçimleri bahane etmeyin

Eski Cumhuriyet Savcısı ve 26. Dönem CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, kendisinin kurucusu olduğu 'Gelecek İçin Biz' ekibinin sosyal medya hesabından yapılan gönderiyi paylaştı. "Sorumluluk alın, gereğini yapın" başlığıyla yayınlanan mesajda "Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız" denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

MERKEZ SAĞ İNŞASI TAKTİĞİ TUTMADI: 

Cumhuriyet döneminin en önemli seçimi olarak gördüğümüz 2023 milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bıraktık. Sürecin detaylı ve soğukkanlı değerlendirilmesi mutlaka yapılacaktır. Ancak şu tespitler yapılabilir: Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybedilmiştir. Partimiz, tüm elverişli koşullara rağmen ve kazanılması muhakkak bir seçimde oyunu arttıramamış ve TBMM'nde daha az milletvekili ile temsil edilecektir. AKP/MHP ve destekçisi partiler TBMM çoğunluğunu elde etmişlerdir. AKP/MHP iktidarına karşı yeni bir "merkez sağ inşası" taktiği tutmamıştır.

SADECE SEÇİM GECESİ HATALARI BİLE: 

Partimiz açısından ortaya çıkan tablo net bir yenilgidir. Kaybedilen yalnızca bir seçim değil geleceğe duyulan umutlar olmuştur. Geriye geniş kesimleri etkileyen bir güvensizlik kalmıştır. Ancak bu tabloya rağmen sürecin karar alıcıları ve destekleyenler bir özeleştiri yapmak ve sorumluluk almak yerine sonucu bir başarı olarak kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Yalnızca seçim günü iletişimi ve seçim güvenliğindeki hatalar bile tek bir istifaya indirgenemeyecek boyuttadır.

SORUMLULARDAN HESAP SORULMALI: 

Milletvekili listelerinin belirlenmesinden özellikle ikinci tur ittifak politikalarına, parti içi demokratik mekanizmaların yok edilmesinden örgütlerin hukuksuzca görevden alınmasına/istifa ettirilmesine, ideolojisizlikten siyasetin kampanyaya indirgenmesine, sağın boş alkışlarını alan "değişimlerden" danışman siyasetine kadar bir dizi yanlış yok sayılmaktadır. Bu hataların muhasebesi yapılmadan, sorumlulardan siyaseten hesap sormadan bir "değişim" gerçekleştirilemez. Hele hele hatalarda payı olanlar tarafından hiç gerçekleştirilemez. Parti yönetiminin önümüzdeki yerel seçimleri bahane ederek aynı politikalar ve kadrolarla devam etme eğiliminde olduğu anlaşılmaktadır. Bu tutum yerel seçimlerin de başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır.

KAYBETTİREN TAKTİK: 

Sorunların ve tartışmaların "seçim öncesi, şimdi yeri ve zamanı değil" denilerek halı altına süpürülmesi, bilinçli ve kaybettiren bir taktik olmak kullanılmaktadır. Partililerimiz bu yaklaşıma prim vermemelidir. Bu arada yenilginin faturasının depremzedelere, Kürt seçmene, sığınmacılara ve seçmene çıkaran yaklaşımları da kabul edilemez buluyoruz. Sonuç sadece yarışın adaletsizliğine indirgenemez. Parti karar alıcılarının "yığınakta yaptıkları hatalar” bu sonuçta asıl belirleyendir.

SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ: 

Tüm siyasi partiler seçim sürecinde ve sonrasında kurultaylarını yapmışken durum değerlendirmesi için bile ısrarla kongrelerin ve kurultayın ertelenmesi, zamma yayılması parti geleneklerine ve hukukuna aykırıdır.  Bu tespitler ışığında; Tüm karar alıcıları sorumluluk amaya ve siyasi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Güçlü bir şekilde şunu da vurgulamak isteriz; Partimizin ve ülkemizin birikimi en büyük umudumuzdur. Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız. Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edebiliriz." 

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.