Görüş Bildir

CHP'li Karaca: İnfaz yasasıyla çıkan faillerin denetlenmesi için ağ oluşturulmalı

CHP'li Gülizar Biçer Karaca, infaz yasasıyla cezaevinden çıkan faillerin izlenmesi ve denetlenmesi için ağ kurulması gerektiğini söyledi.

CHP'li Karaca: İnfaz yasasıyla çıkan faillerin denetlenmesi için ağ oluşturulmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Avukat Gülizar Biçer Karaca, infaz yasası, koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede kadınlar ve tedbirsizliğin getirdiği riskleri ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Kadınların yaşamı  ‘tek adam’ ağzından çıkacak sözlere, vaatlere, temennilere ve koltuk kariyeristlerine teslim edilemeyecek kadar değerli” diyen Karaca, infaz yasasının ardından cezaevinden tedbir alınmadan salıverilen şiddet failleri nedeniyle kadınların risk altında bırakılmasının devletin uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerine aykırı olduğuna, 6284 saylı yasayı etkin uygulamayanların cezalandırılması gerekliliğine dikkat çekti.

ŞİDDET DÖNGÜSÜNE MAHKUM EDİLECEK

Bu süreçte kadınlara ulaşılması, şiddet mağduru kadınların bilgilendirilmesi, periyodik olarak destek ve denetleme mekanizmasının oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Karaca, “6284 sayılı Kanun gereğince kanıt talep edilemez iken kadınlardan konukevlerine kabul için can güvenliği tehdidi olup olmadığının kanıtı olarak darp raporu talep edildiği bilgileri geliyor. Pandemi koşullarında hastaneye gitmekten çekinen, gidemeyen gittiğinde kolluk kuvvetinin eşlik etmediği şiddet mağduru kadın ne yapacak? Sığınma evi talebinde bulunamayacak, bulunsa geri çevrilecek, evinde şiddet döngüsüne mahkûm edilecek!” diye belirtti.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Bakanlık yetkililerini infaz yasasının ardından cezaevinden çıkan failler ile ilgili olarak izleme-denetleme etkin ağını kurmaya, acil eylem planı oluşturmaya, 6284’ün etkin uygulanmasına davet eden Karaca, şunları söyledi: “Eğer bakanlıklar kadına şiddeti ana gündem yapmayacak, kargaşa ve belirsizlik ortamında topu taca atacak ise vebali boyunlarına, kadınları şiddete açık hale getirebilecek durumlara dur demeyecekse şiddet nasıl önlenecek? Bakanlık acilen salgın süresince kadına yönelik şiddetle mücadele için bütünlüklü bir acil eylem planı açıklamalı ve devletin kanun ve yönetmeliklerini ihlal etme yanlışından da dönmeli.”

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi