Görüş Bildir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç, sistemin adını Hatay'da açıkladı: Cumhurbaşkanlığı sistemi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç, sistemin adını Hatay'da açıkladı: Cumhurbaşkanlığı sistemi

CUMHURBAŞKANI Başdanışmanı Şeref Malkoç, Türkiye'de tartışılan başkanlık sisteminin adını Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde katıldığı bir konferansta açıklayarak, "Amerikalılar 'Başkanlık sistemi' diyor.

 Veyahutta Fransızlar 'Yarı başkanlık sistemi' diyor. Biz, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah" dedi.
Şeref Malkoç, AK Partili İskenderun Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yeni Anayasa ve 2023 Vizyonu' konulu konferansa katıldı. Kaymakamlar, belediye başkanları, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı konferansta konuşan Malkoç, yeni anayasa için destek istedi.
"ŞEYH EDEBALİ VE MEVLANA BAŞLANGIÇ KISMINA YERLEŞTİRİLMELİ"
Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirten Malkoç, şunları söyledi:
"Memleketimiz dünyada kolay kolay hiçbir ülkeye nasip olmayacak imkânlara sahip. Şeyh Edebali'nin söylediği 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ve Mevlana'nın söylediği 'Yaratılanı severiz yaratandan ötürü' gibi öğretilerin anayasanın başlangıç kısmına yerleştirilerek ruhunun ona göre oluşturulması lazım. 'ABD Anayasası' dediğimiz yapı kendi ihtiyaçlarından ortaya çıkan bir anayasadır. 20 maddedir ama ardından ihtiyaçlarla birlikte ilaveler yapılmıştır. Fakat dünyanın geneline ve Türkiye'ye baktığımızda yazılı bir anayasamızın olması şart. Çünkü yazılı anayasada hak ve özgürlüklerimizin ciddi şekilde teminat altına alınması gerekir. Birinci esas budur. İkincisi de devlet çarkının geçmişteki gibi sıkıntılı olmamasıdır. Siyasi istikrarın ve sosyal huzurun sağlanması gerekir."
"CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ DİYECEĞİZ"
Şeref Malkoç, Türkiye'nin gündemindeki Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek şöyle devam etti:
"Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında Türkiye'nin bu 1982 Anayasası'ndan kurtulması gerektiği, anayasanın değişmesi veya yeni bir anayasa yazılması konusunda toplumun yüzde 90'ının ittifakı var. Evet, yeni anayasa yapalım. Nasıl bir hükümet sistemi olsun? Parlamenter hükümet sistemi mi olsun? Şimdi 'Başkanlık' deniyor da ben ona artık 'Başkanlık' demiyorum 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyorum. Biz de 'Cumhurbaşkanlığı' denmiş, 'Reis-i Cumhurluk' denmiş. Millet biraz da bu başkan deyiminden çok fazla hoşlanmıyor anladığım kadarıyla, onun için de başkanlık sistemi yerine 'Cumhurbaşkanlığı istemi' diyorum ben, inşallah öyle diyeceğiz bundan sonra.
Türkiye bugün eğer arzu ettiği yerde değilse bunun temel sebebi siyasi istikrarsızlıktır. Türkiye'nin temel problemi siyasi istikrarsızlıktır. Bundan kurtulmamız gerekiyor, bunun için hükümet sistemini yenileyeceğiz. Yaygın olan, geçerli olan, en çok kullanılan parlamenter sistem var, bugün Türkiye'de bu anayasada işleyen sistem gibi. Bunun yanında Amerikalılar 'Başkanlık Sistemi' diyor. Veyahutta Fransızlar 'Yarı başkanlık Sistemi' diyor. Biz, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah."
Konferansın sonunda İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç'a plaket verdi.