Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdeolojik sebeplerle milletimize yeni bedeller ödetilmesine müsaade etmeyeceğiz

Bu ülkenin yeni acılara tahammülü kalmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz de ideolojik veya keyfi sebeplerle kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdeolojik sebeplerle milletimize yeni bedeller ödetilmesine müsaade etmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından incelemelerde bulunmak ve çalışmaları yerinde görmek üzere, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı ile birlikte gittiği Kahramanmaraş Elbistan’da basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İSTİSNAİ BİR TABİAT HADİSESİ

6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden ikincisinin merkez üssünün Elbistan olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aynı gün içinde dokuz saat arayla yaşanan bu depremler, maalesef, ilçemizde çok ağır tahribata yol açtı. İlk depremi az veya ağır hasarla atlatan binalarımızın neredeyse tamamı, ikinci depremde enkaza döndü. Bilim insanları, maruz kaldığımız afeti, ‘istisnai bir tabiat hadisesi’ olarak tanımlıyor." şeklinde konuştu.

HASARLI BİNALAR

Her biri neredeyse ayrı bir deprem yıkıcılığında olan artçı sarsıntıların, hâlen devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen hafta Hatay’da yaşanan sarsıntıların ardından, dün de Malatya’da benzer bir durumla karşılaştık. Ne yazık ki bu sarsıntılarda da yıkımlar yaşadık, can kayıplarımız ve yaralılarımız oldu. Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğinin altını buradan tekrar çizmek istiyorum. Depremin vurduğu tüm il ve ilçelerdeki vatandaşlarımızdan, bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Deprem tehdidi altındaki şehirlerin tamamında, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak, binaların yıkıldığı ve insanların altında kaldığı dönemi sona erdirmek için tüm güçleriyle çalışacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: "Yaşadığımız bu büyük felaketin, deprem gerçeğini herkese, hepimize tekrar hatırlattığına inanıyorum. Özellikle kentsel dönüşüm projelerimizin, ülkemiz açısından ne kadar vazgeçilmez olduğunu hep beraber tecrübe ettik Artık her kim, zehirli diliyle veya insanlarımızı tahrik etmek suretiyle bu işleri engellemeye kalkarsa, doğrudan milletimizi ve ülkemizi sırtından hançerlemiş olacaktır."

İDEOLOJİK BEDEL

Bu ülkenin yeni acılara tahammülü kalmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz de ideolojik veya keyfi sebeplerle kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade etmeyeceğiz. İnşallah deprem bölgemizi tüm illeri, ilçeleri, köyleriyle ayağa kaldırırken, ülkemizin diğer bölgelerindeki aynı tehditle yaşayan yerlerimizi de süratle dönüştüreceğiz" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Diyarbakır Söz