Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk devletleri Avrupa'nın enerji güvenliğinde anahtar konuma geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı 16 senedir Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan petrolünü dünya piyasalarına kesintisiz şekilde taşıyor. Bel kemiğini TANAP'ın oluşturduğu güney gaz koridoru sayesinde Türk devletleri Avrupa'nın enerji güvenliğinde anahtar konuma gelmiştir. Türk Devletleri Teşkilatı olarak bölgesel ulaştırma ve tedarik zincirlerinin geliştirilmesinin yanında enerji güvenliğinin sağlanmasında da stratejik yol üstleneceğimize inanıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk devletleri Avrupa'nın enerji güvenliğinde anahtar konuma geldi

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, 'Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım' teması ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlendi. Azerbaycan'ın teklifi üzerine yapılan zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülkeleri temsilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Milli Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov katıldı. Geçen yıl icra edilen Semerkant Zirvesi'nde gözlemci statüsü elde eden KKTC, ilk defa bir TDT Zirvesi'nde yer aldı.

'TÜRK DÜNYASININ TEK VÜCUT OLDUĞUNU GÖSTERMİŞ OLACAĞIZ'

Zirvede konuşan Erdoğan, "Bugünkü zirvemiz ile Türk dünyasının tek yürek ve tek vücut olduğunu en üst düzeyde bir kez daha göstermiş olacağız" dedi.

'AZİZ MİLLETİMİZ BU DESTEKLERİNİZİ UNUTMAYACAK'

Erdoğan, 6 Şubat'ta meydana gelen depremleri hatırlatarak, "Bu depremlerden yaklaşık 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilenirken, 49 binden fazla insanımız hayatını kaybetti, 115 binden fazlası yaralandı. Kendi insanlarımızla birlikte depremde vefat eden Türk Devletleri Teşkilatı üye ve gözlemci ülke vatandaşı kardeşlerimiz için de burada başsağlığı diliyorum. Bu büyük felaketin yaralarını sarmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Dost ve kardeş ülkelerin de desteği ile inşallah deprem bölgemizi çok kısa sürede yeniden ayağa kaldıracağız" diye konuştu.

'ACILAR PAYLAŞTIKÇA AZALIR'

Erdoğan, deprem felaketinin yaralarını sarmakla meşgulken aynı bölgede sel afetine de maruz kaldıklarını belirterek, "Eşine rastlanmamış bir yağışın yol açtığı sellerde Şanlıurfa ve Adıyaman'da çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken, yerleşim yerlerimizde ciddi hasar oluştu. Bu ölçekteki afetler karşısında eldeki imkanlar yetersiz kalıyor. dedi. 

'İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTTIRMAMIZ GEREKTİĞİ AŞİKARDIR'

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in 16 Şubat'ta Türkiye için acil yardım çağrısı yayımladığını belirterek, "Avrupa Birliği Komisyonu ve dönem başkanı İsveç tarafından 20 Mart'ta uluslararası bağışçılar konferansı düzenlenecek. Bildiri taslağımızı da yansıtıldığı üzere Türkistan'da düzenleyeceğimiz müteakip zirveye kadar mekanizmanın tesisine ilişkin anlaşmanın imzalanması yönünde gereken talimatları vereceğinize inanıyorum. 2021 yılındaki İstanbul zirvesinde mutabık kaldığımız 'akıllı şehirler ve yeşil teknolojiler' kapsamında dayanıklı ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

‘TÜRK DEVLETLERİ AVRUPA'NIN ENERJİ GÜVENLİĞİNDE ANAHTAR’

Erdoğan, Semerkant Zirvesi'nde ticareti ve ekonomik bütünleşmeyi artıracak önemli adımlar atıldığını belirterek, "Kuruluş anlaşması bugün imzalanacak Türk Yatırım Fonu'nun oluşturulması bu adımların başında geliyor. Fon sayesinde KOBİ'lere, kalkınma projelerine, ulaştırma ve lojistik zincirlerine, altyapı projelerine, tarım ve turizm alanlarındaki yatırımlara ve yenilenebilir enerji çalışmalarına destek sağlanacaktır. Tüm bu alanlarda firmalarımızın finansmana erişimi kolaylaşacak, bölge içi ticarette teşvik edilecektir.  dedi.

'GÜÇLÜ VE KARARLI DESTEĞİMİZİ SOMUTLAŞTIRDIK'

Erdoğan, zirveyi 'Birliğimiz gücümüzdür' şiarıyla icra ettiklerini söyleyerek, "Taraftarı müzakere masasına geri döndürme gayretlerimizi sonuna kadar sürdüreceğim. Türk dünyası kuruluşları arasındaki eşgüdüm ve iş birliğinin de her geçen gün geliştiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Yapacağınız çalışmalarda Türk dünyası 2040 vizyon belgesi yol haritamız, 2022-2026 strateji belgesi ise rehberimiz olacaktır" diye konuştu.

'TÜRK DÜNYASI OLARAK BİRLİĞİMİZ GÜCÜMÜZDÜR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin kapanış konuşmasında, toplantıya katılan Türk devletlerinin başkanlarına teşekkür etti. Erdoğan, "Teşkilatımızın öncelikle ilerlemesi ve somut projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı hep birlikte kararlılıkla sürdüreceğiz. Aile meclisimizin görünürlüğünü, uluslararası itibarını ve bütünleşmemize katkısını ileri seviyelere taşımak için gayretlerimize devam edeceğiz. Kardeşlik hukukunun tezahürü olan bu zirveye vesile olan İlham Aliyev kardeşime ve şahsında can Azerbaycan halkına, aynı şekilde dönem başkanı Özbekistan'a tekrar teşekkür ediyorum. Deprem felaketinin açtığı yaraları sarmakta olduğumuz bu zorlu süreci dayanışma ve iş birliği içinde atlatacağımıza inanıyorum. Bugünkü istişarelerimizin Türk dünyasının afetlere hazırlık seviyesini artırması ve bu alanda iş birliğini güçlendirmesi bakımından faydalı olacağından eminim. Türk dünyası olarak birliğimiz, gücümüzdür" dedi.
Erdoğan’ın konuşması ardından Türk devletlerinin başkanları ortak bildirinin kabulü ve Türk yatırım fonu kuruluş anlaşmasının metnini imzaladı. 

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler