Görüş Bildir

Davutoğlu: Bugün susma vakti değil

Davutoğlu: Bugün susma vakti değil

AK Parti'nin günümüzdeki politikalarına, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sert eleştiriler geldi. "Bugün susma vakti değil. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız" diyen Davutoğlu, yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç olduğunu belirterek, "Görev değişikliği değil bir hal değişimi lazım" dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 5 kez düşüncelerini ilettiğini belirterek, bundan sonra da ‘doğru olanı’ söylemeye devam edeceğini söyledi. Ekonomi yönetiminden, cumhurbaşkanlığı sistemine, mevcut AK Parti politikalarından hukuk sistemine kadar eleştirilerde bulunan Davutoğlu, partinin temel değerlerinin değiştiğini söyledi. Çok yoğun bir ekonomik krizin içinden geldiğini ifade eden Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “Yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız” diye seslendi. Cumhurbaşkanlığı sistemi için de “Devlet mimarisi kişilere, siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi” yorumunda bulundu.

Elazığ Gönül Dostları Buluşması’nda konuşan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

İSTANBUL’UN SORUMLUSU, SAVRULMALARA NEDEN OLANLARDIR: Ciddi savrulmalar yaşadık, cesaretle önümüzdeki meseleleri tartışmalıyız. Kimse bizi o kitlelerin ruhundan ahlakından soyutlayamaz ve ayıramaz. Hiçbir mevki beklentimiz olamaz. İstanbul seçimlerinde 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde, söylemde, ahlakta, siyasi ayakta ciddi savrulmalara sebep olanlardır.

PARTİLER TAVANDA BÖLÜNMEZ: Hiçbir niyetimi ve düşüncemi saklamadım. Bakınız partiler ve siyasi hareketler tavanda bölünmez. Tavanda bölünmüşse ciddi bir sıkıntı değildir. Bizim hareketimizde de 2 kez bölünme oldu ama eğer tabanda bir kayma varsa işte tehlikeli olan odur. Yüzde 15’lik kitle bir başka yere doğru gitmişse kimse bunu engelleyemez. 1 Kasım 2015’te biz Türkiye’de yüzde 49,5 oy aldık. Şimdi Cumhur İttifakı olarak yüzde 44 oy aldılar. Yüzde 8 ile 10 oy oranında MHP’ninse AKP’nin oy oranı yüzde 34’lere çekilmiştir. Sorulması gereken soru ne yanlışlar yaptık ki parti bu banda geriledi ve bir kopuş yaşandı?

NE YANLIŞLAR YAPTIK Kİ BU NOKTADAYIZ?: Bugün susma vakti değildir. Kapılar ardında konuştuğumuz gerçekleri kapı önlerinde susma vakti değildir. Ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız? Yoksa şu veya bu kişinin bir partiden ayrılmasıyla o parti bölünmez. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız.

YALVARIYORUM GELİN KONUŞALIM: Gelin muhasebe yapalım. Bizim meselemiz parti isminden bağımsız olarak, çağdaş bir ülkede yaşamak. Yalvarıyorum gelin konuşalım. Vicdan açığı varsa bunu kapatmak mümkün değildir. Eğer 13 bin oyla kaybedilmiş bir seçimden sonra ülkede büyük ölçüde siyasi ve ekonomik tablo değişmemişse bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur. Bizi eleştirenler düşünmek zorunda.

YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR: Bir seçimde beka kaygısından bahsedip bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra diğer seçimde İmralı’ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur. Bu kopuşu çözmedikçe herhangi bir toparlanma olamaz. Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var.

ADALET DUYGUMUZU SARSACAK HER ŞEY İÇİN ORTAK TAVIR ALMA VAKTİ: Adalet öylesine örselendi ki insanların hukuk sistemine güvenini sarsıyorlar. Adalet terazisi ölçer, ölçülmez. Adalet duygumuzu sarsacak her şey için ortak tavır alma vakti geldi.

YUKARDAN BAKAN EKONOMİ ANLAYIŞIYLA KRİZDEN ÇIKILMAZ: Ülkemiz çok yoğun bir ekonomik krizin içinde ciddi bir mücadele veriyor. Ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyoruz 2008’de olduğu gibi. Ekonominin başında ekonomiden anlayan insanlar vardı; vizyon vardı. Fark şu: Bugün koyduğunuz kuralın yarın değişmeyeceğini göstereceksiniz, israfa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız, ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan açık bir anlayışla davranması lazım. Yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız.

ÇARPIK BİR SİSTEME CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ADI ALTINDA GEÇİLDİ: Bizim AK partiye zarar vermeye çalıştığımızı söyleyenler, troller, siz bu hareketin içinde yokken biz bu davayı omuzlanmıştık. Devlet mimarisi kişilere, siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi. Kardeşi kardeşe düşüren, en yakın dava arkadaşlarını birbirine düşüren 12 Eylül Anayasası ile Ecevit ile Erbakan’ı karşı karşıya getiren, bazı çıkar çevreleri üzerinden bizleri karşı karşıya getiren bir anayasa yanlış.

DEVLET İŞLERİYLE AİLE YAPISI KESİNLİKLE AYRILMALIDIR: Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek. Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Cumhurbaşkanlığı makamı ile genel başkanlık makamının değişmesi AK Parti’nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir. Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır.

HAL DEĞİŞİKLİĞİ LAZIM: Şeffaflık, siyaset yasası derhal çıkarılmalıdır. Görev değişikliği değil bir hal değişimi lazım.
Etiketler: | | |