Görüş Bildir

Demirtaş'tan bomba iddia

Demirtaş'tan bomba iddia

Demirtaş, AKP'nin kendi terör örgütünü kurduğunu ileri sürerek, İstanbul’da molotof kokteyli atılarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Serap Eser'e yapılan saldırının MİT tarafından organize edildiğini ileri sürdü

Hakkari’den Yüksekova İlçesi’ne giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başlatılan kampanya çerçevesinde bir grup BDP’linin kendilerini KCK’lı olarak savcılığa ihbar etmek için düzenlediği yürüyüşe katıldı. Demirtaş, buradan da karayoluyla Van’a geldi. BDP Genel Başkanı Demirtaş, ilk olarak BDP çadırını ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Demirtaş AK Partinin politikalarını eleştirerek, hükümetin depremde Van’ı silmeye çalıştığını öne sürdü. Çadırlarda hala depremzedelerin yaşam mücadelesi verdiğini belirten Demirtaş, bir uçak parasıyla Van’a konteyner kent kurulabileceğini ifade etti.

’TALİMAT BEKLEMEYİN, SOKAKLARI DOLDURUN’

KCK operasyonlarına da değinen Demirtaş, AK Parti’nin herkese diz çöktürme politikası içinde olduğunu ve devlet terörü zihniyetini yarattığını iddia ederek şöyle konuştu:

"AKP kendi terör örgütünü kurmuştur. Son olaylarda İstanbul’da 17 yaşındaki Serap nasıl yakılmıştır. Van’da bankalara molotof nasıl atılmıştır, bunlar daha iyi anlaşılıyor. Bu olaylar yapılıp üzerimize yıkılmaya çalışılıyor. Bakın burada deprem çalışması yapan belediye başkan yardımcımız bile tutuklanabiliyor. Bu faşizme karşı direnmek hak değil görevdir. Sokağa çıkmamamızı, nefes almamamızı istiyorlar. Tüm imkanlarımızla direneceğiz. Sokağa daha önce bin kişiyle çıkıyorduk. Şimdi 10 bin 100 bin kişiyle çıkacağız. 15 şubat, 8 mart ve 21 mart’ta alanlarda olacağız. Bedeli ne olursa olsun özgürlük için değer. Psikolojik savaşa yenilmeyeceğiz. Biz özgür olmaya kesin karar verdik. Kimseden talimat beklemeyin alanları sokakları doldurun. Önümüzdeki günler zorludur."

Demirtaş, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı da ziyaret ederek ilin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı.
Etiketler: | | |