Görüş Bildir

Depremin her kuruşu depreme harcanmalı

Deprem bölgesi Elazığ'ı ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Deprem için toplanan her kuruş deprem için harcanmalı, Türkiye'nin ciddi bir mali desteğe ihtiyacı var" dedi.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, 6,8 büyüklüğündeki depremler felaketi yaşayan Elazığ'a gitti. Deprem bölgesi ziyaretinin ardından konuşan Davutoğlu, "Deprem siyaset üstü bir konudur. Ülkemizin bir gerçeğidir. Deprem bilincinin, deprem anında yapılacakların ve kalıcı olarak şehirleşme konusunda yapılacaklar hususunda çok güçlü bir arka plana hepimizin sahip olması lazım" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ'a gitti.

Davutoğlu, beraberinde eşi Sare Davutoğlu ile partinin önemli isimleri, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ Selim Temurci, Kurucular Kurulu Üyeleri Aydın Altaç ve çok sayıda partili ile birlikte deprem bölgesine çıkarma yaptı.

Davutoğlu ve beraberindekiler, ilk olarak depremin merkez üssü olan Elazığ’ın Sivrice ilçesinde Belediye Başkanı Turgay Gündoğan’ı makamında ziyaret ettiler. Burada Başkan Gürdoğan’dan ilçenin genel durumu hakkında bilgi alan Davutoğlu daha sonra beraberindekilerle birlikte esnafı ziyaret ederek, vatandaşlara bir araya geldi.

Elazığ kent merkezine geçen Davutoğlu, Elazığ Şehir Hastanesi ve Fırat Üniversitesi Hastanelerine giderek, depremde yaralanan ve tedavileri süren vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kentin çeşitli yerlerinde kurulan taziye yerlerini de tek tek gezen Davutoğlu, depremde vefat eden kişilerin ailelerine başsağlığında bulundu.

Daha sonra kent merkezindeki enkaz kaldırma çalışmalarını inceleyen Davutoğlu, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu.

"Bunlar millet olarak omuz omuza verdiğimiz günler. Bu zor günlerde milletimiz hep güzel sınavlar vermiştir" diyen Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“ALLAH MİLLETİMİZİ, ÜLKEMİZİ MUHAFAZA EYLESİN, DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN”

"Allah Elazığ'ımızı hep aziz eylesin. Böyle felaketlerden hem Elazığ'ımızı hem tüm Türkiyemizi esirgesin. Deprem siyaset üstü bir konudur. Ülkemizin bir gerçeğidir. Deprem siyaset üstü bir konudur.Deprem bilincinin, deprem anında yapılacakların ve kalıcı olarak şehirleşme konusunda yapılacaklar hususunda çok güçlü bir arka plana hepimizin sahip olması lazım. Depreme sadece deprem olduktan sonra müdahale etmek yeterli değil. Depreme tek tek hazır olmamız, bu konuda bilinç sahibi olmamız ve şehirlerimizin bütün yapılarının gözden geçirilmesi lazım. Ben tekrardan Elaziz'imize geçmiş olsun diyorum. Allah milletimizi, ülkemizi muhafaza eylesin, devletimize zeval vermesin. Allah Elazığ'da kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet eylesin, hastanede ziyaret de ettiğimiz yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Ülkemizin değişik yerlerinden Elazığ'ın yarasına merhem olmak için gelen vatandaşlarımıza, doktorlarımıza, UMKE, AFAD, Kızılay'a, hükümetimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum milletim adına."

“BÜTÜN FONLARIN HEPSİNİN DEPREM İÇİN HARCANMASI LAZIM”

Bir gazetecinin deprem vergilerine ilişkin sorusuna Davutoğlu, deprem için toplanan paralarının denetime açık olması gerektiğini belirterek “Depremle ilgili toplanan bütün fonların hepsinin deprem için harcanması lazım. Allah muhafaza eylesin ama hep beraber depreme karşı hazırlıklı olalım ve

deprem ile karşı karşıya kaldığımızda kamu yönetimi olarak, yerel yönetimler olarak, vatandaşlar olarak gerekli tedbirleri almakta tereddüt etmeyelim” diye konuştu.

Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra depremin vurduğu Malatya’nın Doğanyol ilçesine hareket etti.
Etiketler: | | |