Görüş Bildir

Erdoğan Rize'de

Erdoğan Rize'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Allah, dünyayı bir ölçü ve denge üzerine yaratmıştır. Bu ilahı ölçü korundukça insan esenlik ve huzur bulur. Bu dengenin kaybolması durumunda ise felaketler ve sıkıntılar kaçınılmaz olur. Denge bozulunca rahmet olarak gördüğümüz yağmur, tabiat için bir afete dönüşür. Son yıllarda artan küresel ısınmayla beraber dünyadaki bu ilahi dengenin bozulmaya başladığına şahit oluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde, 6 kişinin hayatını kaybettiği sel ve heyelan afetinin yaşandığı baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesine geldi. Güneysu Merkez Camii’nde cuma namazını kılan Erdoğan, çıkışta vatandaşlarla selamlaştı, hayatını kaybeden bir vatandaş için cami avlusunda kılınan gıyabi cenaze namazına da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra cami çevresindeki vatandaşlarla bir araya gelerek, bir süre sohbet etti. Erdoğan ardından, ilçede otobüs üzerinden hemşehrilerine seslendi.

YARALILARIN HEPSİ TEDAVİ EDİLDİ

Sözlerine herkesin Kurban Bayramı’nı tebrik ederek başlayan Erdoğan, sel bölgesinde yaraların hızla sarıldığını söyledi. Bölgedeki sel afetleri nedeniyle buruk bir bayram geçirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Bugüne kadar sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Rize ve Artvin’deki kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

DEVLETİN TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİLDİ

Afette devletim tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Gerek AFAD gerekse sosyal yardımlaşma vakfımız vasıtasıyla, selden zarar gören kardeşlerimize kira, taşınma ve diğer ihtiyaçları ile ilgili gereken yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda acil ihtiyaçlar için ilimize tahsis edilen 18 milyon liralık kaynaktan toplam 3 milyon lirası vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır.”

‘550 KONUT İNŞA EDECEĞİZ’

Rize’deki afette, 665 yapının taşkın riski altında olduğu tespit edildiğini ve kentte 550 yeni konut inşası yapılacağı müjdesini de veren Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir taraftan riskli bölgelerin hızlıca boşaltılmasını sağlarken, diğer taraftan da yaraların süratle sarılması için projelerimizi devreye alıyoruz. TOKİ Başkanlığı ile selden en çok etkilenen 4 ilçede, proje çalışmalarını başlattık. Köylerde altında ahır deposu üzerinde konutu bulunan yöresel köy evlerimizi, merkezde ise zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konuklarımızı inşa edeceğiz. İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz’daki sel felaketinden etkilenen ve afet riski altındaki yapılar için toplam 550 konut inşa edeceğiz. Yine köylerimizde altında ahırı olan 50 adet köy evi yapacağız. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyacı doğrultusunda 5 adet çay evi yapma kararı aldık. İnşallah 1 sene içinde konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızı güvenli yuvalarına kavuşturacağız. Evleri taşkın riski altında olan vatandaşlarımızı da inşa edeceğimiz konutlarımıza taşıyacağız. Yakında inşallah tekrar geleceğim ve o gelişimde Salarha Tüneli'nin de açılışını yapacağız.”

‘İNSAN, BİLEREK YA DA BİLMEYEREK KENDİ FELAKETİNİ HAZIRLIYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah, dünyayı bir ölçü ve denge üzerine yaratmıştır. Bu ilahı ölçü korundukça insan esenlik ve huzur bulur. Bu dengenin kaybolması durumunda ise felaketler ve sıkıntılar kaçınılmaz olur. Denge bozulunca rahmet olarak gördüğümüz yağmur, tabiat için bir afete dönüşür. Son yıllarda artan küresel ısınmayla beraber dünyadaki bu ilahi dengenin bozulmaya başladığına şahit oluyoruz. Hava olaylarının daha sert yaşanmasından, iklim değişikliğine, kuraklıktan afetlere kadar pek çok alanda bu bozulmasının etkilerini görüyoruz. Dünyanın her yerinde son zamanlarda neler olduğunu televizyonlardan izliyoruz. 25 yıl önceki mevsimlerle, günümüzdeki mevsimler arasında dağlar kadar fark var. 100 yıllar içinde yaşanacak değişimleri, bizler 10- 20 yıl içinde tecrübe ediyoruz. Bir de bunlara insanların, hırslarının, plan ve programsızlığının sonucu olan durumları eklediğinizde sonucun boyutu daha da büyüyor. Bu tür durumlarda insan, bilerek ya da bilmeyerek kendi felaketini de kendi hazırlıyor” dedi.

YAYLALARIMIZIN, ÇARPIK YAPILAR VE ZİHNİYETLERLE İSTİLASINA GÖZ YUMMADIK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyaya şöyle bir baktığımızda ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin kendini tabii afetlerden tam anlamıyla koruyamadığını görüyoruz. İnsan tedbirlerle birlikte tahribatı da büyüttüğü için tahribat karşısında daha da korunaksız hale geliyor. Bu kısır döngü ancak tabiatla kurduğumuz ilişki ve bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman kırabiliriz. Diğer varlıkların da bizim gibi dünyada hakkı olduğu kabul etmeliyiz. Ayrıca yaşadığımız çevreyle münasebetimizi tahakküm yerine uyum üzerine inşa etmeliyiz. Bir dönem düzensiz şehirleşme nedeniyle çok acılar çekmiş, plansızlığın faturasını da çok ağır ödedik. Geçmişteki iyi örneklerin rehberliğinde artık kendimize yeni bir yol çizmemiz gerekiyor. Son 19 yılda maziden atiye köprü kuracak adımlar attık. Özellikle TOKİ eliyle hayata geçirdiğimiz projelerle çarpık yapılaşmayı en aza indirmeye çalıştık. Dikey mimari yerine yatay mimariyi teşvik ederek, şehirlerimize nefes aldırdık. Ne olur şu yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın. Bu çaylıklar azot gübresiyle birlikte toprağı eritiyor ve balçığa dönüştürüyor. Daha sonra da o binalar, her an kaymayla karşı karşıya kalıyor. Yaylalarımızın, dere yataklarımızın, derelerimizin, dağlarımızın çarpık yapılar ve zihniyetlerle istila edilmesine göz yummadık. Ülkemizin, erozyonla ve çarpık kentleşmeyle mücadelesi örnek gösteriliyor. Afet yönetimi hususunda da kurumlarımızın etkinliğini artırdık. Devletimizin yürüttüğü çalışmaların hedeflerine ulaşması için herkesin bu süreci sahiplenmesi gerekiyor. Buranın bir evladı olarak sizlerden, devletimizin buradaki yürüteceği çalışmalara destek vermenizi bekliyorum. Buradaki projelere sahip çıkarsanız benzer acıları yaşama ihtimalimiz de azalacaktır."

Selin vurduğu bölgede incelemelerde bulunacak olan Erdoğan'ın, kentte başkanlık edeceği AFAD koordinasyon merkezindeki toplantıya katılması bekleniyor.