Görüş Bildir

Erdoğan "Senle biz neyi konuşacağız ki?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'da toplu açılış törenlerine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmasında, "Ana muhalefetin başındaki zat da davet yapıyor. Ya senle biz neyi konuşacağız ki? Sen Kandil'in başındakilerle berabersin. Bizim Kandil'in başındaki teröristlerle konuşacak hiçbir şeyimiz yok. 'Hayır' ne demektir diye sorarsanız size tek cümleyle cevap vereyim. Hayır, bu ülkede terörü ikame etmeye çalışan PKK'lı bölücü terör örgütünün yandaşlarına destektir, o kadar. Kim ne derse desin" dedi.

"YENİ SİSTEMDE BAŞBAKAN YOK, ÖĞRENDİN Mİ?"

Erdoğan, "Sayın Kılıçdaroğlu bu sabah diyor ki 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, ne oldu egemenlik gidiyor' diyor. Niye gidiyormuş? Çünkü yasama organı olan meclisin elinden bütün yetkiler alınıyormuş. Ya oku be oku. Oku, hangi yetki alınıyor? Sadece gensoru verilemeyecek. Bütün yine yasamayı parlamento yapacak. Sadece bütçe kanunun Sayın Cumhurbaşkanı hazırlayacak. Yeni sistemde başbakan yok, öğrendin mi? Başbakan başka, cumhurbaşkanı başka olursa şöyle olur, böyle olur... Öğren öğren, yeni sistemde başbakan yok. Onun yerine her iki görevi de yürütecek olan cumhurbaşkanı var. Üst düzey bürokratları atayacak ve millete verdiği taahhütlerin gereklerini yerine getirecek. Beş yıllığına seçilen cumhurbaşkanı başarılı olursa, milletin takdiri ile ikinci bir beş yıl daha görevde kalma şansı elde edebilir. Başarısız olursa millet kime güven duyuyorsa, kimi itimat ediyorsa, kimin programı, projesi varsa o gelecek. Yani 2 kez. Çünkü bu sistemde en az yüzde 50 artı 1 oy ile seçilebiliyorsunuz" dedi.

"BENİM KARDEŞLERİ, VATANDAŞLARIMI BİR KAHVALTI VERİP NİYE ALDATMA YOLUNA GİDİYORSUN"

Erdoğan, "Şimdi kanun verme yetkisi sadece ve sadece milletvekillerine ait ey Kılıçdaroğlu. Bakanlar Kurulu vermiyor, milletvekilleri veriyor. Cumhurbaşkanının bütçe kanunu dışında böyle bir yetkisi yok, anladım mı Kılıçdaroğlu? Benim kardeşleri, vatandaşlarımı bir kahvaltı verip niye aldatma yoluna gidiyorsun" diye konuştu.

"AYIPTIR YA, YALAN SÖYLEME YA, DÜRÜST OL YA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi ne diyor, 'bütün yargı mensuplarını cumhurbaşkanı atayacak'. Ayıptır ya, yalan söyleme ya, dürüst ol ya, dürüst. Senin akıl hocan kim ya, oku şu metni, sor. Böyle bir şey yok. Cumhurbaşkanının şu anda Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'ndan dört tane atama yetkisi var. Bunun dışında diğerlerini meclis atıyor. 'Meclisin görevi yok' diyorsun, işte Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun 7 üyesini meclis atıyor. Karşı mısın buna?" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Anayasa değişikliğine karşı çıkanlara bakın, akla mantığa uygun hiçbir şey bulamazsınız. Halk oylamasına olumsuz yaklaşanların güvensizliği yeni sisteme değil milletedir" dedi.