Erdoğan: YSK bunların yüzlerine vurdu mu, vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erdoğan aday olamaz diyorlardı. YSK yüzlerine vurdu mu? Vurdu" dedi.

Erdoğan: YSK bunların yüzlerine vurdu mu, vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nurdağı'nda Gaziantep-Kilis Afet Konutları Temel Atma Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

YÜZLERCE BELEDİYEMİZ DEPREM BÖLGESİNDE ÇOK GÜZEL HİZMETLER VERDİ: 

Bu yıl Ramazan ayına, 11 ilimizin pek çok ilçesinde ağır yıkımlara, can kayıplarına yol açan 6 Şubat depremlerinin üzüntüsü içinde girdik. Bu depremlerde yitirdiğimiz 50 binin üzerinde insanımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var. Yaralılarımıza şifalar diliyorum. Emin olun, deprem ateşi sadece düştüğü yeri değil, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşı ile tüm Türkiye'yi yakmıştır. Allah'ın izniyle köyleri ve ilçeleriyle depremin yıktığı şehirlerin tamamını ayağa kaldırmadan durup dinlenmeyeceğiz. Yüzlerce belediyemiz deprem bölgesinde çok güzel hizmetler verdi. Partimizin belediyeleri buralara kardeş belediyelerle bir arada çalışmalar yürüttüler. Hâlâ yürütüyorlar. Sonuna kadar yürütecekler. Bu vesileyle tüm belediye başkanlarımıza ve ekiplerine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

FABRİKALARDA, İŞ YERLERİNDE ÇARKLAR DÖNMEYE BAŞLADI: 

Yoğun çalışmaların tamamında önemli bir safhaya geldik. Enkazın neredeyse yarısını kaldırdık. Geçici barınma alanlarını, konteynerleri ile çadırı ile prefabrikleriyle yaygınlaştırıyoruz. Bu alanları altyapısı ile sosyal ihtiyaçları karşılayacak birimleri ile parkıyla, yeşil alanıyla, mahalle kurma anlayışıyla yapıyoruz. İlk haftalarda ülkemizin diğer şehirlerine giden vatandaşlarımız da yavaş yavaş dönüyorlar. Fabrikalarda, iş yerlerinde çarklar dönmeye başladı. Evini kaybetmiş insanlarımızı bir an önce yeni yuvalarına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için kalıcı konutların inşa sürecini depremin hemen ardından başlattık. Yürüttüğümüz hasar tespit sonunda tüm deprem bölgesinde 313 bin binadaki 894 bin bağımsız bölümün, yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunu gördük. Amacımız toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmektir.

RİSKLİ BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜYLE İLGİLİ KAPSAMLI BİR HAZIRLIK YAPIYORUZ: 

Bugüne kadar bölge genelinde 67 bin üzerinde konut ve köy evi yapım sürecini başlattık. 30 bin konutun inşası da fiilen yürüyor. Neredeyse her gün yeni konut ihaleleri yapılıyor, yeni inşaatlara girişiliyor. 500 bin konut, 1 milyon altyapı, arsa ve 50 bin işyeri kuralarını da çekiyoruz. Milletimize verdiğimiz sözü tutmak için gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye genelinde riskli binaların dönüşümüyle ilgili de kapsamlı bir hazırlık yapıyoruz.

BİZ EFENDİ OLMAYA DEĞİL HİZMETKAR OLMAYA GELDİK:

Neredeyse 30 yıldır milletimizin hizmetkarıyım. Bugüne kadar milletimize verdiğimiz her sözü tuttuk. Milletimiz de sağ olsun bugüne kadar bizi hiç yalnız koymadı. Hep destek oldu. Özellikle Gaziantep’in teveccühünün bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısıyla önceki dönemlerin eksiğini telafi ettik. Önümüzde 14 Mayıs seçimleri var. Kazasız belasız bu seçimi de atlattıktan sonra tüm gücümüzü Türkiye Yüzyılı’nın inşasına vereceğiz. Türkiye’yi daha büyük bir vizyona kavuşturmak istiyoruz. Bundan sonra elde edeceğimiz tüm imkanları da milletimizin her bir ferdine sunacağız. Biz efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. 20 yıllık tecrübemizden aldığımız güç ve tecrübemizle Türkiye Yüzyılı’nın inşası için harekete geçireceğimiz projelerimizi hazırladık. Kentsel dönüşümden raylı sistemlere kadar ülke genelinde gelişimin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Biz Gaziantep’te de raylı sistemleri hayata geçirdik. Bundan sonra da yine biz yaparız.

GEÇMİŞTE GÖMDÜK, YİNE GÖMECEĞİZ: 

Yeni Anayasa konusundaki taslağımızı da belli bir seviyeye getirmiştik. Erdoğan aday olamaz diyorlardı. YSK yüzlerine vurdu mu? Vurdu. Şimdi ne diyorlar Anayasa Mahkemesi'ne gidiyoruz. Yolunuz açık olsun. Bunların daha önce Anayasa Mahkemesi'nin ne karar verdiğinden de haberi yok. 14 Mayıs'ta bunları Cudi'ye, Gabar'a gömmeye var mıyız? Geçmişte gömdük, yine gömeceğiz. Salgın döneminde kurtarıcımız olan şehir hastanelerimizi artırıyoruz. İHA'yı yaptık, SİHA'yı yaptık, en önemlisi Kızıl Elma’yı yaptık. Türkiye nereden nereye geldi. Enerjide müjde üstüne müjde açıklıyoruz. Hepsini saymaya kalksak saatler alır. Yağ kuyrukları, ekmek kuyrukları hep CHP dönemidir. Milletimiz asırlar öncesine götürmeye izin vermeyecektir.

Kaynak: Diyarbakır Söz