İYİ Parti kurultayında usulsüzlük iddiası

İYİ Parti Milletvekili Rıdvan Uz, İYİ Parti kurultayı öncesi yaptığı yazılı açıklamada delege listesinde usulsüzlükler yapıldığını iddia etti.

İYİ Parti kurultayında usulsüzlük iddiası

İYİ Parti’nin 27 Nisan’da yapılacak olağanüstü kurultayı için hazırlanan delege listesinde “sistemli ve organize usulsüzlükler yapıldığı” iddia edildi.

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, yaptığı yazılı açıklamada, 27 Nisan’da yapılacak kurultay için genel merkez tarafından Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na teslim edilen kurultay delegeleri listesini incelediklerini belirterek, listede “seçme ve seçilme hakkına halel getiren ve 146 yıllık demokratik seçim geleneğimize darbe vuracak sistemli ve organize usulsüzlükler yapıldığı tespit edilmiştir” dedi.

Bu duruma karşı hukuki girişimlerin gün içinde gerçekleştirileceğini belirten Uz, itiraz başvurusu sonrası detaylı açıklama yapacaklarını duyurdu.

Usulsüzlük iddiası

Uz, “Kongremizin zamanında, herhangi bir şaibeye meydan vermeden ve tartışmasız şekilde icrası edilecektir. Bu hususta gerekli tedbirler alınmış olup, partimizin hiçbir üyesinin bu aşamada endişe etmesine mahal yoktur” dedi.

İYİ Parti’de geçtiğimiz bir yılda istifa eden ya da görevden alınan il ve ilçe örgütleri içerisinde parti delegeleri de vardı. İstifa ettikleri ve/veya görevden alındıkları için bu isimlerin delegelikleri düştü. Edinilen bilgiye göre İYİ Parti delege listesinde bu isimler yerine atanan isimler delege olarak yer aldı. Ancak parti tüzüğüne göre delegelerin seçilmiş olması gerekiyor. Uz’un ifade ettiği itiraz kapsamında 150’ye yakın delegenin seçilmiş değil atanmış olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz