İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu: Yük haline geldim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceğini söyleyen ve önceki gün İYİ Parti'den resmen istifa eden Yavuz Ağıralioğlu, Meclis'te açıklama yaptı..

İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu: Yük haline geldim

Altılı Masa'nın kendilerine tuzak kurduğunu savunan, 22 Mart'ta yaptığı basın toplantısında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ve HDP'yi hedef alan, son olarak da Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceğini açıklayan Yavuz Ağıralioğlu, önceki akşam İYİ Parti'den resmen istifa etti. Ağıralioğlu, İYİ Parti Grup Başkanlığı'na hitaben yazdığı dilekçesinde "Gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti Üyeliğimden istifa ediyorum. Gereğini arz ederim" ifadelerine yer verdi. Ağıralioğlu'nun Meclis'te yaptığı açıklamalardan satırbaşları şu şekilde: 

İTİRAZ ETTİM: Siyasi mücadelem içinde partim ve partimin aidiyet duyduğu bu pakt içindeki pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. İstifam böyle bir duyguyu barındırıyor. Cumhurbaşkanlığı ortak adaylığı iradesine imza atmadım, partimin oldu bitti ile karşı karşıya bırakılıp, emeklerin 3 5 günde heba edilmesine itiraz ettim. Dayatmayı kabul edilemez bulduğumu ifade ettim. Adaylığa da başvurmadım. Benim için erdemli olan buydu. Erdemli ve zorunlu olan kısmı şurasıdır, açıklamalarımla partimin mutabık kaldığı siyasi zemini gölgeler haline geldim.

YANLIŞA DAYI DEMEM: Ben köprüyü geçmek için bir yanlışa dayı diyecek adam değilim. Kuralsız, ahlaksız, ilkesiz, ölçüsüz kazanmaktansa; mertlikle kaybetmeyi yeğleyen siyasi dili önceledim. Bize dayatılan, bu dayatmanın akabinde memleketin en müstesna makamlarının şantaja maruz kaldığı gerçeğinin beni mecbur ettiği kararı verdim. İYİ Parti ile olan siyasi beraberliğimi nihayete erdiriyorum. Nihayete erdirdiğim şey, İyi Parti'nin kırmızı çizgisi olarak bildiğim şeyler. Kem söz etmem, arkadaşlarımdır. Haklarını ihlal etmem ama onlara kudret dilerim. 

Görev değişikliklerinden sonra aldığım tutumlar ortadadır. 3 4 kere görev değişikliğine maruz kaldım, bazılarının haberini basından öğrendim. Ben basından görev değişikliğimi öğrendiğim iki seferde, kendimi çok değersiz hissettim. 

RANDEVU İSTEDİM: Genel Başkandan pazartesi günü randevu istedim. Böyle bir hassasiyet taşıyordum. Nihayetinde yol beraberliğimiz oldu. Görevleri yaparken de milletimizi utandırmadığımı, partililere yük olmadığımı düşünüyorum. Hiçbir mevkide ne milletimin ne partideki arkadaşlarımın utancı olmadım. Elimden geldiği kadar her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım. İYİ Parti hakarete uğramış, ithama uğramış insanların partisidir. 

DEVLET DÜŞMANLARINA TEVESSÜL ETMEYECEĞİZ: Mücadelede edeceğiz ama yenmek için devlet millet düşmanlarına tevessül etmeyeceğiz. Çocuklarımızın katillerinden bir şey ummayacağız. Devletini uluslararası organizasyonlara şikayet etmeye kodlanmış FETÖ benzeri organizasyonların tazyiklerine maruz kalacak bütün boşlukları kapatacağız. Benim için zorunlu bir erdem olan istifa mekanizmasını bu şekilde ifade etmek zorundayım. Ben de onlara yük olmadığım için istifa ediyorum. Siyasi değerlendirmelerim olacaktır."

Kaynak: Diyarbakır Söz