Görüş Bildir

Kamuya Kürtçe hizmet geliyor!

Başbakan Erdoğan, Kürtçe’nin kamuda hizmet olarak sunulması yönündeki soruya “Şu anda arkadaşlar çalışmayı yapıyor ama hedefimiz en kısa zamanda inşallah bu uygulamayı başlatabilmek” diye cevap verdi.

Kamuya Kürtçe hizmet geliyor!

ANKARA-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile polemiğin içerisine girmek istemediğini belirterek, ''Bizim bu düşünceyi paylaşmadığımız ortada zaten'' dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'nin yeni yasama yılının açılış töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmada, tutuklu milletvekilleri ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANIYLA

 

''Sayın Cumhurbaşkanımızla bir polemiğin içerisine girmek istemem. Bizim bu düşünceyi paylaşmadığımız ortada zaten. Çünkü bu insanlar arazide çalışarak milletvekilliğini kazanmış olan insanlar değiller. Onlar zaten o dönemde içerideydiler ve o dönem içerideyken tersten dönüp parlamentoya gelme gayreti içindeydiler.

 Bakın şimdi onlardan bir tanesi, buyurun ilk derece mahkemenin verdiği karar; 18 yıl. Dışarıda olmuş olsaydı durum çok daha farklı olmuş olacaktı. Bunları iyi görmek durumundayız diye düşünüyorum.''

KAMUYA KÜRTÇE HİZMET

 

Erdoğan, dün AK Parti kongresinde açıklanan ''AK Parti 2023 Vizyonu'' isimli kitapçıkta yer alan ''Kamuda Kürtçe'nin bir hizmet olarak sunulması'' hedefinin içeriğinin ve bununla ilgili takvimin sorulması üzerine, ''Şu anda arkadaşlar çalışmayı yapıyor ama hedefimiz tabi en kısa zamanda inşallah bu uygulamayı başlatabilmek'' karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan, kongreye bazı gazetelerin davet edilmemesi ile ilgili bir soruya da şu karşılığı verdi:

''Gayet netim. Burada herhangi bir savunma içerisinde değilim. Bize sürekli olarak hakaret eden, her türlü saygısızlığı sürekli olarak gösterenleri, ben de kendi özel böyle bir günümüze davet etmek zorunda değilim. Bundan dolayı da davet etmedik. Olay bu kadar basittir.

Yani bu işi bu kadar seviyorlarsa zaten bunca televizyonlar yayınladılar. Oradan takip eder, gerekli değerlendirmeleri yine yaparlar. Yani sadece onların şeyi; Arena'ya girememişlerdir olay budur.''

Etiketler: