Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu: Üçüncü ittifakın kurulmasını doğru buluyorum

Kılıçdaroğlu: Üçüncü ittifakın kurulmasını doğru buluyorum

CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, Üçüncü İttifak görüşmelerini olumlu bulduğunu ifade ederek, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili yaptığımız çalışma sonuçlandığını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’na yönelik tartışmaları ve Üçüncü İttifak hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, İttifakın cumhurbaşkanı adayı tartışmaları için, “Mutfaklarda yangın var, şimdi aday tartışmak gereksiz ve yersiz, gündemi saptırmaya yönelik bir tartışma. Yeri, zamanı gelince hepimiz masaya oturur tartışırız” ifadelerini kullandı. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Üçüncü ittifak arayışlarını demokrasi açısından önemsediğini belirterek, “Sürekli siyasal zemin kaybeden bir parti ve onun küçük ortağı, Millet İttifakı içinde olmayan bir partiyi ittifakın içindeymiş gibi göstererek siyaset yapıyorlar. Üçüncü ittifak çıkarcı siyasetin kirli söylemlerini sonlandırması açısından da önemli” vurgusu yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in sorularını yanıtladı.

‘DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANIYORLAR’

Üçüncü ittifak görüşmeleri sürüyor. Onlar da içinde biraz parçalı gibi görünüyor ama siz üçüncü ittifak konusuna nasıl yaklaşıyorsunuz sorusuna Kılıçdaroğlu şunları ifade etti:

“Üçüncü ittifak, gazetelerden okuyunca, doğrusunu isterseniz Cumhur ve Millet İttifakı dışında kalan partilerin bir araya gelip üçüncü bir ittifak oluşturmaları demokratik zeminin gelişmesi açısından son derece olumlu bulduğumu ifade edeyim. Birden fazla nedeni var. Birinci nedeni şu: Az önce ifade ettim, üçüncü ittifak, diğer iki ittifak içinde yer bulamayan partiler, üçüncü bir ittifak oluşturarak parlamentoya daha güçlü gelmenin yollarını arıyorlar. O da bunların demokratik hakkı ve bu haklarını kullanıyorlar. İkincisi; ittifaka dahil olmadığı halde bir parti, ittifaka dahilmiş gibi gösterilerek bir anlamda, bir partinin suçlanmasını veya birden fazla partinin, yani HDP’nin, suçlanmasını ortadan kaldıracaktır. Kimin nerede, hangi ittifak içinde olduğu daha net görülecektir. Dolayısıyla gereksiz suçlamalar ve tartışmalar da bitmiş olacaktır. İkinci büyük yararı da bu. Bu açıdan ben, üçüncü bir ittifakın kurulmasını gayet güzel ve doğru buluyorum” ifadelerini kullandı.

'ÜÇÜNCÜ İTTİFAK BİZİM İÇİN İYİ OLACAK’

Bu durumun Millet İttifakın yararına olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bize ve İYİ Parti’ye, diğer partilere de oluyor. Dolayısıyla vatandaşa vaat edeceği bir şeyi kalmayan, sürekli zemin kaybeden, siyasal zemin kaybeden, vatandaşla arasındaki güvensizliği her geçen gün büyüyen bir parti ve onun küçük ortağı, Millet İttifakı’nı suçlayarak ve Millet İttifakı’nın, içinde olmadığı bir partiyi ittifakın içindeymiş gibi göstererek suçlamasının önüne geçilecek. Yani bu açıdan bence iyi bir şey.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMLE ÇALIŞMASI SONUÇLANDI

İttifak görüşmelerinde bir sorun olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “çünkü güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili yaptığımız çalışma sonuçlandı ve hepimiz demokrasiden yanayız. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili, genel başkanlar kendi aralarında kurmaylarıyla görüşecekler. Sonra telefon trafiğiyle bir gün üzerinde anlaşılır ve o gün kamuoyuna açıklanır.

YERİ VE ZAMNI GELİNCE TARTIŞIRIZ

Millet İttifakı adayın kim olacağı ve aday belirlenirken kriz yaşanıp yaşanmayacağını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Liderlerle görüşüyoruz. Şu aşamada cumhurbaşkanlığını tartışmak kadar yanlış bir şey yok. Nedeni de şu; ülkenin bu kadar sorunu var, ekonomide, dış politikada sorun var. Çiftçinin, emeklinin... Mutfaklarda yangın var, biz bunları bırakmışız Millet İttifakı’nın adayı kim olacak o tartışma yapılıyor, gereksiz ve yersiz, gündemi saptırmaya yönelik bir tartışma. Bunu sanıyorum diğer liderler de benzer şekilde düşünüyorlar. Yeri, zamanı gelince hepimiz masaya oturur tartışırız."
Etiketler: |