Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'Cumhurbaşkanı adayı' yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'Cumhurbaşkanı adayı' yanıtı

Erdoğan'ın, 'Daha 2023 seçimlerinde adaylarının kim olduğu belli değil' sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, ''Erken seçimi getiriyorum, sandığı getiriyorum' demesini bekliyorum' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamıyorlar” eleştirisine, “Seçim tarihini belirlesin biz adayımızı belirleyeceğiz. Seçim tarihini belirlemiyor. Adayımızı açıklamamız için senin ‘Ben erken seçim istiyorum, sandığı getiriyorum. Bay Kemal gel sen de oy kullan’ demesini bekliyoruz. Söylemiyor” cevabını verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak’ta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında "Selahattin Demirtaş'ın da İmralı'ya hesap vereceği" şeklindeki sözlerine gönderme yapan Kılıçdaroğlu, "İmralı'nın postacılığına soyunmuş" dedi. HDP'li Semra Güzel'in fotoğrafları hakkında da, "Muhatabı Erdoğan'dır" diyen Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘YA SEN ÇIK KARŞIMA KARDEŞİM’

(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirileri hakkında) Benden uzak beni eleştiriyorsun. Çıkarsın karşıma iki uygar insan gibi tartışırız. Senin taraftarların da izlerler, beni de bütün vatandaşlar izlerler. Yani hem benden çekiniyor, arkaya dolanıyor, arkadan bir sürü laf ediyor. Ya sen çık karşıma kardeşim. Otur, beraber tartışalım. Türkiye de izlesin yani. Kaybedeceğimiz bir şey yok ki zaten. İki uygar insan gibi oturur tartışırız.

‘SEÇİM TARİHİNİ BELİRLESİN ADAYIMIZI BELİRLEYECEĞİZ’

(Erdoğan’ın, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını açıklanmaması ile ilgili eleştirileri) Gayet güzel. Seçim tarihini belirlesin biz adayımızı belirleyeceğiz. Seçim tarihini belirlemiyor. ‘Adayınız kim?’ adayımızı açıklamamız için senin ‘Ben erken seçim istiyorum, sandığı getiriyorum. Bay Kemal gel sen de oy kullan’ demesini bekliyoruz. Söylemiyor.

‘İMRALI’NIN POSTACILIĞINA SOYUNMUŞ’

(Erdoğan’ın “Edirne, İmralı’ya hesap verecek" ifadeleri) Gidip İmralı’da masaya oturan kimdi? Şimdi İmralı’nın postacılığına soyunmuş, öyle anlaşılıyor. Posta memuru mu kendisi? Gidip tezgahı kuran, konuşan, medet uman o. Yerel seçimlerde ne yaptı? Yerel seçimlerde de ona bir akademisyen gönderdi. ‘Acaba bize oy verebilirler mi?’ diye. Selamlarını getirdi. Devletin televizyonunda bunu canlı yayınladılar. Şimdi dönüp bizi suçluyor. Ne yaparsa yapsın, beyefendi gidici artık. Millet tahammül edemiyor. Yalana, zamma, haksızlığa tahammül edemiyor. Gidecek. Beni suçluyor. Çıksın karşıma.

‘FOTOĞRAFIN MUHATABI DOĞRUDAN ERDOĞAN’DIR’

(HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in fotoğrafı) Bu fotoğrafı gördüğümde sordum, ‘Ne zaman çekilmiş’ diye. Bunların İmralı’ya masa attıkları dönemde, açılım döneminde o fotoğraf çekilmiş. Bu fotoğrafın muhatabı doğrudan doğruya Erdoğan’dır. Nasıl oldu? Açılımda bu işler olduysa sen neredeydin, bu ülkeyi yönetmiyor muydun, aklın başında mıydı? Bunların sorulması lazım.

‘ENES’İN VİDEOSUNU İZLEDİĞİMDE YÜREĞİMDE BİR ŞEYLER KOPTU’

(Cemaat evinde kaldığı için bunalıma girerek intihar eden üniversite öğrencisi Enes Kara) Enes’in videosunu izlediğimde her vatandaşın olduğu gibi benim de yüreğimde bir şeylerin koptuğunu gördüm. Yurt yapmak devletin görevidir. Kız, erkek öğrenciye devlet yurtlarında imkan sağlamak devletin görevidir. Bu yapılmadı, yapılmıyor. Halen yapılmadı. Bizim bir taahhüdümüz var. İki yıl içinde yurt sorunu çözülecek Türkiye’de. Biz bunu yeni söylemiyoruz zaten. Defalarca dile getirdim. Bu tür yurtlarda kalan öğrenciler bir sorun, sıkıntı ile karşılaşıyor, ‘Bu yurttan memnun değiliz ama gidecek yurdumuz yok’ diye düşünüyorlarsa bütün belediye başkanı arkadaşlarıma Ankara’ya dönünce talimat vereceğim. Diyeceğim ki ‘Size gelen herhangi bir öğrenci yurtta barınamadığını, huzur içinde çalışamadığını, özgürlük alanın sınırlandırıldığını, rahat olamadığını, karnını doymadığını ifade ediyorsa özel bir telefon hattı vereceğiz.’ Bu telefon hattını kamuoyuyla paylaşacağız. Diyeceğiz ki belediye başkanlarıma bu öğrencilerin varsa sorununu mutlaka çözün. Bizim belediyelerimizin olmadığı yerde bizim milletvekillerimize mutlaka ulaşın. Bizim milletvekillerimiz size yardımcı olacaktır, diyeceğiz. Yaşanan şey dram, hepimizi derinden sarsan dram. Bu dramları yaşamak istiyoruz. Güzel Türkiye’de gençlerimiz özgür olmalı.
Etiketler: |