Görüş Bildir

Kimse dil uzatamaz

Kimse dil uzatamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Çamlıca Camisi’nde cuma namazını kıldı. Namaz sonrası cemaate seslenen Erdoğan konuşmasında, Sezen Aksu üzerinden başlayan tartışmalara isim vermeden dahil oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde MÜSİAD heyetinin kabulünde konuştu. Erdoğan, "Kurun istikrar kazanmasıyla birlikte piyasalarda bir daha dengesiz döviz talebinden kaynaklı aşırı dalgalanmaların yaşanmayacağını da düşünüyoruz" dedi.  20 Aralık'ta devreye alınan kur korumalı mevduat hesabıyla döviz kuru üzerindeki köpüğün alındığını belirten Erdoğan "Tıpkı döviz kuru gibi enflasyonun üzerindeki köpüğü de kısa sürede alarak ülkemizi selamete ulaştırmayı arzu ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Yatırım, istihdam, ihracat ve üretime ilişkin "sürekli gündemimizde" diyen Erdoğan, yeni ekonomik modele ilişin olarak ise "Türkiye ekonomi modeliyle önceliğimiz bu dört başlığı cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek, böylece ülkemizi dünyanın ana üretim merkezlerinden biri haline getirmektir" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmalarında öne çıkanlar şöyle:

TÜRKİYE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR:

28 Şubat başta olmak üzere vesayetin gölgesinin ülkemizin tepesine adeta karabasan gibi çöktüğü dönemde bile MÜSİAD dik duruşunu, milletten ve milli iradeden yana tavrına daima muhafaza etmiştir. Bizde son 10 yılda ülkemizin milletimizin istikbali adına yürüttüğümüz mücadelede MÜSİAD'ın desteğini daima yanımızda hissettik. Cumhuriyet mitinglerinden gezi olaylarına, 17-25 Aralık girişiminden, 15 Temmuz Darbe teşebbüsüne kadar, milletimizin iradesine kast eden tüm saldırıları hamdolsun birlikte beraberce dayanışma halinde püskürttük. Hak ve özgürlüklerden ekonomide rekorlara kadar tüm başarılarımızın ardında hükümetimizin azmi yanında MÜSİAD gibi kuruluşlarımızın emeği büyüktür.

Türkiye son yıllarda maruz kaldığı onca operasyona rağmen hamdolsun birlik ve beraberlik içinde emin adımlarla ilerliyor. Koranavirüs salgını, zorluklarının yanı sıra ülkemizin önünde yeni fırsat pencerelerinin açılmasının da vesile olduğunu görüyoruz. Gerek  geçen seneye ait büyüme rakamlarımız gerek 2021'e ait rekor ihracat rakamlarımız bu gerçeği ortaya koymuştur.

ÖNCELİĞİMİZ ANA ÜRETİM MERKEZİ: Büyüme ve ihracat gibi alanlardaki rekorlara ilave olarak istihdamımız salgın öncesindeki döneme göre 2,7 milyon kişi artmıştır. Ve bu çok büyük bir başarıdır. Tüm dünyanın ekonomi manevralarını istihdam krizinin önüne geçmek için yaptıkları dönemde biz daha büyük hedeflerin peşinde koşuyoruz. O yüzden bu dört önemli başlık bizim sürekli gündemimizde. O da nedir; yatırım, istihdam, ihracat ve üretim.

Tabii bütün bunları getirip dayadığımız yer altyapıdır. Bu da istikrardır, güvendir. Bunları hiç bir zaman kaybetmeden yolumuza devam etmemiz lazım. Türkiye ekonomi modeliyle önceliğimiz bu dört başlığı cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek, böylece ülkemizi dünyanın ana üretim merkezlerinden biri haline getirmektir. Bu amaçla başta iş dünyamız olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerine gerek her türlü desteği sunuyoruz, sunacağız.

ENFLASYONUN KÖPÜĞÜNÜ ALMAYI HEDEFLİYORUZ: Malumunuz 20 Aralık'ta açıkladığımız tedbir paketiyle dövizin üzerindeki köpüğü aldık. Ardından asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına kadar her alanda insanımızın hayat standartlarını yükseltecek adımları attık. Kurun istikrar kazanmasıyla birlikte piyasalarda bir daha dengesiz döviz kurundan kaynaklı aşırı dalgalanmaların yaşanmayacağını düşünüyoruz. Tıpkı döviz kuru gibi enflasyonun üzerindeki köpüğü de kısa sürede alarak ülkemizi selamete ulaştırmayı arzu ediyoruz.

Bu süreçte sizden beklentimiz siyasette tek sermayesi millete umutsuzluk aşılamak olan felaket tellalarına prim vermeden çalışmanız, üretmeniz, ihracat etmeniz ve yatırımlarınızı artırmanızdır. Bunu başardığınızda Allah'ın izniyle Türkiye'nin yükselmesini kimse engelleyemeyecek, hedeflerimize ulaşmamıza mani olamayacaktır."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAVVA VALİDEMİZE KİMSENİN DİLİ UZANAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Çamlıca Camisi’nde cuma namazını kıldı. Namaz sonrası cemaate seslenen Erdoğan konuşmasında, Sezen Aksu'nun şarkısı üzerinden başlayan tartışmalara isim vermeden dahil oldu.

Erdoğan mihrapta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir.”

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Milli Beka Hareketi'nin tehdit ettiği Sezen Aksu hakkında, “dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu suç duyurusunda Sezen Aksu'nun mal varlığına da el konulması talep edilmişti.