Görüş Bildir

Kürt partisini kimler kuruyor

Kürt partisini kimler kuruyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın "Kürt Partisi" kuruluyor yönündeki açıklamaları yankı bulurken, "Partiyi kum kuruyor sorusuna" yanıt aranıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 4 Kasım’da konuk olduğu bir Youtube kanalında, “HDP'ye alternatif bir Kürt partisi kurdurmak için harekete geçtiler. Bunu iyi biliyorum” şeklindeki açıklaması, Türkiye siyasetinde ve özelikle de Kürt toplumu içerisinde yeni bir soru işaretine neden oldu. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinden sonra en net ifadelerle yeni bir partinin kurulacağını beyan eden açıklama ise AK Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan geldi.

Sayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “HDP’ye karşı birleşen, terörü rededen,mütedeyyin, muhafazakar, Vatanın birlik ve beraberliğine tam destek veren Kürt siyasetçiler yeni bir parti kurup Cumhur ittifakına destek verecekler... Taze ve kesin bilgidir... Haydi hayırlısı...” dedi.

YENİ PARTİYİ KİMLER KURACAK?

Sözü geçen partinin kim veya kimler tarafından, ne zaman ve nasıl kurulacağı, amaçları, misyonu ve daha birçok soru henüz gün yüzüne çıkmış değil. Şu ana kadar yapılan açıklamalar da "bu parti iktidarın desteği ile mi kurulacak" sorusunu akıllara getiriyor.

SAYAN: BİZ İŞİN DIŞINDAYIZ

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Savcı Sayan, şu an paylaştığı bilgiler dışında farklı ayrıntılar paylaşmayacağını söyledi. Sayan, böyle bir partinin HDP’ye alternatif olacağına işaret ederek, “Kürtler artık terörden bezmiş durumda. Bulundukları tüm ülkelerde terörden çok çektiler ve bu bizi 100 yıl geriye götürüyor. Silahla ve savaşla Kürtler adına demokratik mücadele olmaz ve İnşallah bu hareket başarılı olur” dedi.  Savcı Sayan, “yeni oluşuma dair bir takvim var mı” sorusuna ise, “Biz işin dışındayız. Dolayısıyla partiyi kuracak olan kişiler ayrıntıları daha iyi biliyor. Ben aldığım kesin duyumu paylaştım ki çok önemli bir bilgi bu” şeklinde yanıt verdi.

GERGERLİOĞLU: SADECE ZAMAN KAYBIDIR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise böyle bir çalışmadan haberleri olmadığını söyledi. Gergerlioğlu, “İktidar HDP’ye yönelik sindirme, baskılama, sindirme ve çökertme politikasını devam ettiriyor. Bu bir gerçek. “Terörist” ilan etmiş ve gördüğümüz kadarıyla silmek istiyor. Bunun neticesinde de kafasında bir takım planlar kurmuş olmalı, bunu bilemiyoruz. Ama aslında Kürt meselesini esasından almayan her adım akamete mahkumdur. Sonuçta Kürt meselesi nereden çıkmışsa oradan çözülmelidir” dedi.

KURULACAK PARTİ HDP'Yİ ETKİLER Mİ?

“Böyle bir parti kurulursa bu Türkiye’de Kürt toplumu, HDP’yi ve seçmenini etkiler mi?” sorusuna Gergerlioğlu, “İster istemez biraz yansıları olur. Çünkü bu tür çalışmalar şu ana kadar çok yapıldı, kısmi belki etkileri olabilir. Ama sorunu kalıcı olarak çözmeyi geçiktirmeyi sağlar ancak, başka bir şey olmaz. Sorun hakka hukuka dönmektir, eşit vatandaşlıktır, yaratılıştan gelen hakların tanınmasıdır. Dilleri, ırkları hasım olarak görmemektir. Bunlar yapılmadığı müddetçe bu sorun çözülmez ve maalesef böyle yüz yıllarca sürer gider. Demek ki iktidar kendi kafasına göre bir takım çözümler peşinde. Tabi bunu bilemiyoruz. Ama bu tür demeçler duyunca tabi ki belkide birileri bir şeyler tezgahlıyor ama buradan çok önemli bir sonuç çıkmaz” şeklinde yanıt verdi. 

PK LİDERİ ÖZÇELİK'DEN İLGİNÇ YORUM

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik de HDP’ye alternatif yeni bir parti kurma çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Mustafa Özçelik, Kürt partiler arasındaki bölünmüşlüğün Kürtlere zarar verdiğini vurgulayarak, “Kürdistani çizgide siyaset yapan mevcut Kürt partileri ulusal demokrat bir çizgide siyaset yapan yeni bir partide bir araya gelebilir. Bu parti Kürtlerin ulusal haklarını programına alıp siyaset yapmalı” dedi.

Özçelik, sorunun Kürtler adına siyaset yapacak gruplar tarafından çözülemeyeceğini ancak Kürtlerin bu sorunu çözebileceğini ifade etti. Mustafa Özçelik, “Yeni parti kurma çalışması varsa eğer tek hedefi HDP değildir. Bildiğiniz gibi AK Parti’ye oy veren bazı Kürtler yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi’ne yöneldi. HDP’ye oy veren muhafazakar bir kısım ile birlikte bu iki partiye giden oyları önünü almak için bir plan olabilir. Aynı şekilde Kürtlerden CHP ve İYİ Parti’ye kayacak oyların da önünü almak için olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

NESLİNEBİ: BÖYLE BİR PARTİ ELZEMDİR

Akademisyen Sefettin Neslinebi ise “Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi şartlar, ekonomik kriz, hak ve özgürlüklerin korunması ve herkesi için adalet ilkesinin endişe verici bir boyutta olması ve bütün bunlarla birlikte Kürtlerin sosyal siyasal ve kültürel haklarının insani hak temelinde karşılık bulamaması, mütedeyyin bir Kürt partisinin kurulmasını elzem kılmaktadır” dedi.

Neslinebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform konusunda açıklamaları ve Adalet  Bakanı Abdülhamit Gül’ün adalet alanında yapılmasını öngördükleri düzenlemeler hakkındaki sözlerinin, Türkiye’de ciddi yeni bir vizyon ve düşünsel reforma ihtiyaç duyulduğunun açık kanıtları olduğunu belirtti.

HDP'YE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

“Kurulacak mütedeyyin Kürt Partisi HDP’ye alternatif mi olacak?” sorusuna Neslinebi, şu yanıtı verdi: “Kurulacak mütedeyyin Kürt partisinin İslami referanslarla dayanmaktan ziyade İslam temelli ve uluslararası insan hakları normlarına göre siyaset yapacağını düşünüyorum. Böyle bir parti, HDP’ye alternatif oluşturma çabasından ziyade HDP’nin karşılayamadığı bir siyasi alanı doldurmaya yönelik olacak, dolayısıyla özellikle Kürt’lerin insani sosyal siyasal ve kültürel haklarının savunulması konusunda yakın düşüncelere sahip olsa da ilkesel olarak farklı olacak kanaatindeyim. Zira HDP halkların kardeşliği ve uluslararası hak ve özgürlüklerin korunup yaygınlaşmasını sol bir perspektifle yaklaşırken kurulacak mütedeyyin Kürt partisi uluslararası hak normlarının yanında İslami referanslarla savunulan hal ve özgürlüklerin korunmasına yönelik bir bakış açısına sahip olacağını düşünüyorum. Yeni Kürt partisinin Türkiye’deki hak ve özgürlükleri bir bütün olarak ele almakla birlikte özellikle kendilerini siyasi olarak temsil edilmediklerini hissettikleri dindar Kürtlerin muhatap gördükleri bir siyasi parti olma hedefinde olacağı kanaatindeyim.”

BÜTÜN SİYASİ PARTİLERLE İTTİFAK

Böyle bir parti kurulacaksa, ilkeleri ile örtüşen bütün siyasi partilerle ittifak kurabileceğini ifade eden Seyfettin Neslinebi, “Fakat Savcı Sayan’ın iddia ettiği gibi bu hali ile hele hükümet ortağı MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve suçu ispatlanmış olan bir kişi olan Alaattin Çakıcı’nın karşılıklı açıklamaları ortadayken ve hükümetten şuana kadar buna dair bir açıklama ya da tepkinin gelmemiş olması kurulacak mütedeyyin Kürt partisinin Cumhur İttifakını destekleyebileceğini zannetmiyorum” diye konuştu.

Neslinebi, “Cumhur İttifakından ziyade bahsettiğimiz ilkelerle örtüşen bir siyasi perspektif izlenimi veren DEVA Partisi ile ittifak kurabileceği kanaatindeyim. Zira DEVA Partisi gerek Türkiye’nin siyasi sıkışıklığının ortadan kaldırılmasına yönelik ortaya koyduğu çözüm önerileri ve bununla birlikte bana göre Türkiye’nin temel meselesi olan Kürtlerin sosyal siyasal ve Kültürel haklarının karşılanması doğrultusunda şimdiye kadar geliştirmiş olduğu dil ve yaklaşım tarzı kurulacak mütedeyyin Kürt partisinin ilkesel perspektifine en yakın olduğunu düşünüyorum” dedi.

TAŞÇIER: YENİ BİR PARTİYE İHTİYAÇ YOK

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de, Türkiye’de yaklaşık 10 Kürt partisinin resmen faaliyet yürüttüğünü belirterek, “Yeni bir partiye ihtiyaç yok. Kılıçdaoğlu bu açıklamayı hangi bilgilere dayanarak yaptı bilmiyorum ama para ile de parti kurulmaz. Bunlar daha önce çok denendi. Parti para meselesi değil, halk içerisinde kendisini var eden fikir ve düşünce meselesidir” dedi.

HDP’nin 6 milyon seçmene sahip olduğunu ifade eden Taşçıer, “HDP’nin programında özerklik var, Kürtlerin kendi kendilerini yönetmesi hakkı var. Kürt halkının haklarını savunuyor. Kürtlerin kendi dilinde eğitim hakkını savunuyor. Dolayısıyla şimdi şimdi bu koşullarda yenir bir partiye ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı.
Etiketler: |