Görüş Bildir

Kürtçe ve zazaca öğretmen istendi

Kürtçe ve zazaca öğretmen istendi

Bölge gerçeğinin göz önünde bulundurularak Kürtçe ve Zazaca öğretmen atamasının yapılması gerektiğini söyleyen HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanı Metin Kaya, 5 Kürtçe öğretmen atamasıyla bu sorunun giderilemeyeceğini belirtti.

HÜDA PAR Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Kaya, Rehber TV’de Hadi Aydemir’in eğitim ile alakalı sorularını cevapladı.

Türkiye’de ciddi bir öğretmen açığının olduğunu kaydeden Kaya, farklı branşlarda öğretmen atamalarının öğrencileri yetiştirmede yetersiz kaldığına işaret etti.

Türkiye’de ciddi bir öğretmen açığının olduğunu söyleyen Kaya, “Eğitim-öğretim başlamış ama öğretmen yetersizliğinden dolayı birçok okulda ders yapılamıyor. Ders yapılamayan bu okullara ise eylül ve ekim ayları arasında ücretli öğretmen atamaları yapılıyor. Bazı yerlerde o branşta öğretmen olmadığı için farklı branşlarda mezun olan öğretmenleri atıyor. Mühendis bile okullarda ders veriyor. Bu durum öğrenciyi yetiştirmekten çok o dersin boş geçmesini engellemeye yönelik bir adımdır.

Buna karşı Bakanlık ne yapmalı? Bakanlığın önce kendi açığını tespit etmesi lazım. Adaletli bir şekilde öğretmen dağılımının yapılması lazım. Bazı okullarda öğretmen norm fazlası kalıyor bazı okullarda ise o branşlarda öğretmen hiç yok. Bunun temelden tespit edilmesi lazım. İhtiyaca göre öğretmen ataması yapılması gerekir ki öğretmen açığı giderilebilsin. Bütçeye göre bir öğretmen ataması yapılıyor.
Etiketler: |