Görüş Bildir

Muhalefetten Yerel ittifak!

Muhalefetten Yerel ittifak!

Diyarbakır'da muhalefette yer alan 6 siyasi parti il başkanından ortak açıklama geldi.

Muhalefette bulunan Siyasi Partilerin Diyarbakır’daki İl Teşkilat Başkanları yerelde ittifak kurarak, Diyarbakır'da yaşanan sorunlara ilişkin ortak açıklamada bulundu. Partilerin ortak açıklamasında, öekileştirici ayrımcı siyasi üslubun terk edilmesi ve yaşanan ekonomik tahribatın neticesinde faturalarını ödeyemeyen insanların elektrik ve doğalgazının kesilmemesi gerektiğini iddia etti.

MUHALEFETTİKİ 6 PARTİ

Saadet Partisi, HÜDA PAR, DEVA, Gelecek, İYİ ve CHP Diyarbakır il başkanları Koşuyolu Parkında bir araya gelerek ortak açıklama yaptı. Açıklamayı Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

ÖTEKİLEŞTİRİCİ SİYASİ DİL

”Toplumda yaşanan şiddetin önüne geçilmesi, gerilimin ortadan kaldırılması esastır. Biz; Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanları olarak ötekileştirici, ayrımcı, insanların birlik ve beraberlik duygularını erozyona uğratan, halkı kin ve nefrete yöneltme üslubu mutlaka terk edilmesi gerektiğini her platformda ve toplantıda dile getirmeye devam ediyoruz."

DOĞALGAZ VE ELEKTİRİK

Yüksek faturalarını ödeyemeyen vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiği ifade edilen açıklamada; şöyle denildi.

“Diğer bir konu kış mevsimiyle birlikte elektrik kesintilerinin yaşanmaması, doğalgaz ve su kesintileriyle hayatın felce uğratılmaması gerekir. Elektrik faturalarının yüklü gelmesinin nedeni ilgili kuruluşça hala açıklığa kavuşturulmamıştır. Ekonomik durgunluğun ve TL’nin sürekli değer kaybı ile artan zam furyası, muhtemelen faturalara da yansıyacaktır. Esnaf ve vatandaşın iş ve aş peşinde olduğu, ayakta durmaya zorlandığı ortamda faturasını ödeyemeyenlerin elektriğinin ve doğal gazının kesilmemesi, icralık durumların yaşanmaması talebimizdir. Kaçak elektrik kullanımı bahane edilerek birçok vatandaşın mağdur edildiği hepimizin bilgisi dâhilindedir."

HALKIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Halkın alım gücünün düştüğünü bu nedenle ekonomik sıkıntılar yaşadığına dikkat çekilen ortak açıklamada şöyle denildi.

"Kış ortasında fakir, işsiz, gündelik işlerde çalıştığında sıcak bir aş bulmaya çalışan vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturası ödenemediği için soğuğa terk edilmesinden endişe ediyoruz. Vatandaştan gecikme zammı, sayaç kapama-açma parası talep edilmemelidir. En azından bu işlem kış mevsiminde uygulanmalıdır. Esnaf da bu uygulama dışında bırakılmamalıdır.

HALKTAN KOPUK SİYASET

Ekonomik kaosun ya da durgunluğun, döviz ve altın fiyatlarının iki katına vardığı günümüzde vatandaştan üç ekmek yerine bir ekmek, bir kilo domates yerine bir adet domates almasını isteyen anlayış, halkın derdiyle dertlenmekten uzaktır. Vatandaşın aç olmadığını, araçların yakıt kuyruğunu zenginliğe bağlayan anlayış, halktan kopuktur, reel bakıştan uzaktır.

Yaşanan ekonomik dar boğazı kabul eden iktidar, çalışanına, emeklisine enflasyonun üzerinde maaş zammını vermek zorundadır. Çalışmayan, sosyal güvencesi olmayan vatandaşın da ihtiyaçlarının karşılanması insanî görevdir. İnsanın zaruri ihtiyaçlarını karşılayamaması, tarihten bugüne sosyal patlamaların sebebi olmuştur."

STK’LARA DA SESLENDİLER

"Biz, Diyarbakır’da teşkilatı bulunan siyasî partilerin İl Başkanları olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarının hak taleplerinin, ekonomik tahribata karşı gösterilen tepkilerin, meydanlarda hukuksuz bir şekilde bastırılmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, Tepkisini meşru biçimde, yasalara bağlı, mevzuata uygun, gösteri ve yürüyüş prosedürüne uyarak gerçekleştiren insanımızın ötekileştirilmesini, ayrıma tabiî tutulmasını kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yanlış ekonomi politikalarının faturası zengine kazanç olarak dönerken yoksul insanımızın elinden lokmasını alıyor. Bu ekonomik tahribata bizler karşı çıkıyoruz. Paradan para kazanan, fakirden alıp zengine veren, sömürüyü esas alan bu anlayış sorgulanmadıkça işler düzelmez!" denildi.
Etiketler: | |