24

ÖHD seçime gitti

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, seçime gitti.

ÖHD seçime gitti

ÖHD Diyarbakır Şubesi, 3’üncü Olağan Kongresini, Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferansında gerçekleştirdi.

Kongreye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Barış Anneleri Meclisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi, Diyarbakır Tabip Odası (DTP) ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ile hukukçular katıldı.  

‘TECRİTE SON VERECEĞİZ’

Kongrede konuşan ÖHD Şube Eşbaşkanı Muharrem Şahin, Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan ihlallerin değindi.  Şahin, “Mevcut yasalarda ve evrensel hukuktan kaynaklı insanların sahip olduğu haklar var. Cezaevlerindebunların uygulanmadığını” idda etti.

Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını da gündeme getiren Şahin, “2 yıldır hiçbir haber alınamıyor ve her görüş başvurusunda yeni bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalıyoruz” dedi. 

‘BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ’

Sinevizyon gösterimin ardından konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de “Bu ülkede insan yaşamın ne kadar ucuz olduğunu görüyoruz. Bir şekilde bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Bizler hukukçu olarak bu topraklarda adalet ve hak mücadelesi verdiğimiz için sürekli hedef gösteriliyoruz ve birçok ağır bedeller ödendi. Bu topraklarda hak mücadelesi ve barışın sesini yükseltirken Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katlettiler. Başkanımızın mücadele mirasına hep beraber sahip çıkacağız” diye konuştu. 

Konuşmacıların ardından derneğin yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi için seçim yapıldı. 

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.