Görüş Bildir

Erdoğan: Onların iyi günleridir daha beter günler gelecektir

Erdoğan: Onların iyi günleridir daha beter günler gelecektir

Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede ABD ve Avrupa'nın tutumunu eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teröre karşı amansız bir mücadele sürdüren Türkiye'ye sessiz kalanlar, şunu bilmeli dedik; bir gün bu terör bumerang gibi döner onları da vurur dedik. Daha da bulur. Eğer sen teröristlere yataklık yaparsan, mali destek verirsen, kapılarını açar onların paçavralarını AB'nin binasının duvarlarına asmaya kalkarsan, bilesin ki bunlar iyi günlerdir daha kötü günler gelecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ağırlık olarak yer alan STK ve Kanaat önderleriyle bir araya geldiği iftarda konuştu. Terör operasyonlarının devam edeceğini belirten Erdoğan, "Allah'tan isimleri ve amaçları ne olursa olsun, tüm terör örgütlerini eylemlerinden, şerrinden, belasından ülkemizi ve milletimizi korumasını niyaz ediyorum. Etnik köken istismarı yapanları da, inanç istismarı yapanları da, dış güçler adına taşeronluk yapanları da Allah ıslah etsin. Hepsine Rabbim hak yolu göstersin. Şu mübarek günlerde kan döken, can alan, insanların hayatını zindana çeviren hiç kimsenin bu milletle, bu topraklarla, bu ülkeyle en küçük bir bağı, en küçük bir ilişkisi olamaz. Aynı şekilde hemen yanı başımızdaki Suriye'de ramazan ayında kan akıtan, katliamlar gerçekleştirenler yalnızca Müslümanların değil, topyekun insanlığın düşmanıdır. Mezhepçilik ve ırkçılığın arkasından terör gelir. Mezhepler dinimiz değil, yoldur. Asla teröre taviz veremeyiz. Teröristler kadar bizler gururlu, onurlu olmazsak onların karşısına dikilmezsek, bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma olur. Operasyonlarımız kararlılıkla devam ediyor, edecek. Yaşadığımız coğrafya özellikle de terör olaylarının yoğun olduğu bölgeler, 1400 yıldır semalarından ezan sesinin  eksik olmadığı İslam beldeleridir. Bu bölgelerde benim Kürt kardeşlerim İslam medeniyetinin yılmaz savunucuları olmuş geri adım atmamışlardır" diye konuştu.

'DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ MİSALİ BİR DEVLET YÖNETİMİNE RASTLAYAMAZSINIZ'

"Çok ciddi tehditlerle karşı karşıyayız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bin yıllık kardeşliğimiz bozmaya çalışan oyun oynanıyor. Bu coğrafyada, son 600 yıldır hep aynı devletin çatısı altında yaşadık.  Hiçbir asimilasyona, ayrımcılığa uğramadan. Kanımız kanımıza karışarak birlikte mücadele ettik. Kim der ki bu coğrafyada sömürgecilik izi vardır. Vallahi yalan söylüyorlar. Kim der ki, bu coğrafyada asimilasyon işareti vardır, vallahi iftira ediyordur. Kim der ki, ötekileştirme, ikinci sınıf, insan veya vatandaş muamelesi yapma ayıbı vardır …  Sorunlar, sıkıntılar elbette yaşanmıştır. Her dönemde yaşanmıştır. Ama bu sıkıntıların hiçbiri bir meşrebe yönelik olmamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde dikensiz gül bahçesi misali bir devlet yönetimine rastlayamazsınız."

'TERÖRİSTLERE YATAKLIK YAPARSAN, BUNLAR İYİ GÜNLERDİR DAHA BETER GÜNLER GELECEKTİR'

Terör ile mücadelede ortak tavır almanın önemine vurgu yapan Erdoğan, "İşte bugün Almanya'da  olanları duydunuz. Fransa'nın ne halde olduğunu görüyorsunuz. Amerika'da olanları  gördünüz. Dünya farklı bir geleceği doğru arayışın içinde yürüyor. Terörü savunmak mümkün mü? Ama hep, teröre karşı amansız bir mücadele sürdüren Türkiye'ye sessiz kalanlar, şunu bilmeli dedik; bir gün bu terör bumerang gibi döner  onları da vurur dedik. İşte buyurun.  Daha da bulur. Eğer sen teröristlere yataklık yaparsan, teröristleri vermen gereken yere vermezsen, onlara yataklık yaparsan, mali destek verirsen, kapılarını açar onların paçavralarını AB'nin binasının duvarlarına asmaya kalkarsan, bilesin ki bunlar iyi günlerdir daha kötü günler gelecektir. Daha beter günler gelecektir. Biz damdan düştük, görmediler" açıklamasında bulundu.

'DEVLET BÜTÜN BUNLARIN ARKASINI TAKİP EDEREK, BEDELİ ÖDETECEKTİR'

Teröre destek verdiği iddia edilen belediyeleri de eleştiren Erdoğan, "Çoğunuz Güneydoğu bölgemizde yaşıyorsunuz. Şu belediye hizmetlerinden memnun olmanız mümkün mü? Alt, üst yapısından memnun musunuz? Onlar eline geçen parayı 'Ben dağa nasıl ulaştırırım, Kandil'e nasıl ulaştırırım?' bunun gayreti içerisindeler. Ama bugünler onların iyi günleri, onu söyleyeyim. Bunların bedelini ödeyecekler ve devlet bütün bunların arkasını hassas bir şekilde takip ederek, bunlara gerekli olan bu bedeli ödetecektir. Çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkını, sen terör örgütlerine çeşitli hilelerle gönderemezsin. Örgütlerin tüm derdi Türkiye'yi zayıflatarak, mazlumlara destek vermesini engellemektir. Karanlık bir ittifak vardır. Karanlığın ardında yüzyıllardır gizli, açık sömürgecilik, kölelik vardır" diye konuştu.

 Erdoğan: Teröristlere yataklık yaparsan, bunlar iyi günlerindir, daha beter günler gelecektir (2)

'BUNUNLA YETİNMİYOR, NAMUSLARINA TASALLUT EDİYORLAR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de ister DAİŞ ister PYD, YPG ister rejim hiç fark etmiyor, hangi bölgede hakimiyet sağlarlarsa hepsi aynı senaryoları uyguladığını görüyoruz. Herkesin mallarına el koyuyorlar. Bununla yetinmiyor, namuslarına tasallut ediyorlar.  Karşılarına çıkanları da katlediyorlar. Bunun adı zulümdür. Bu terör örgütleri, tavşana kaç, tazıya tut diyeceğimiz basit bir oyun ile coğrafyamızı kana bulamaya devam ediyor. Biz göz göre göre aynı senaryonun ülkemizde oynanmasına izin mi vereceğiz? Terör örgütünün güdümündeki partinin mensupları ülkemizde olduklarından daha fazla yurt dışında geziyorlar. Mesele bu ülkenin meselesi ise, sizin dışarıda ne işiniz var? Bir süredir terör örgütü de, güdümündeki parti de, bölgede hadiseleri uluslararası platformlara taşımak için uğraşıyor" diye konuştu.

'UTANMADAN, ARLANMADAN,  CİZRE İLE İLGİLİ BİR KİTAPÇIK HAZIRLAMIŞLAR'

Terör örgütünün, devletin Cizre'de sivil vatandaşları öldürdüğünü öne sürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Utanmadan, arlanmadan,  Cizre ile ilgili bir kitapçık hazırlamışlar. Devletin ilçeyi yakıp yıktığını sivil vatandaşları öldürdüğünü öne sürüyorlar.  Bölücü terör örgütü, Cizre, Nusaybin'de suçüstü yakalanmıştır. Akıl almaz bir yüzsüzlük ile kendi yedikleri haltları devlete mal ederek üste çıkamaya çalışıyorlar. Dünyayı kandırabileceğinizi mi zannediyorsunuz, o günler geride kaldı" dedi.

'SİLAHI İLE CAN ALANIN ARKASINDA DURAN SİYASETÇİ, KARŞISINDA İDARİ BİRİMLERİMİZİ BULACAK'

Teröristlerin arkasında duran siyasetçilerin karşısında devletin idari birimlerini bulacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık terör örgütüne ve uzantısına topyekûn bir mücadele yürütüyoruz. Elinde silahı olan karşısında güvenlik güçlerimizi bulacak. Silahı ile can alanın arkasında duran siyasetçi, belediye başkanı, karşısında, idari birimlerimizi, savcılarımızı, hakimlerimizi bulacak. Yurt dışında aynı yalananları pazarlamaya çalışanlar, diplomatları bulacaklar. Hiçbir alan boş bırakılamayacak. Şu anda 11 ilçe bir il, operasyonlar neticesinde bu hali ile kalmayacak. Altyapı çalışmalarına başlandı" ifadelerini kullandı.

'LİCE'DE SEKİZ BİN KİŞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN DEV BİR OPERASYON'

Teröristlerle anladıkları dilden konuştuklarını belirten Erdoğan, "Bu örgüte, silah bıraktırmak için çalışması gerekenlerin kendileri ellerine silah almışlar.  Elleri kolları silah, bomba ile dolu karşınıza dikilenler ile artık musafaha, yapmak için artık kolunuzu, elinizi uzatmazsınız. Onlara anladığı dilden konuşmak gerekirdi nitekim de öyle yaptık. Devlet kimsenin burnu kanamasın diye tüm hassasiyetini gösteriyor. Lice'de sekiz bin kişiyle gerçekleştirilen dev bir operasyon. Tarlalarda ne olduğunu söylememe gerek varmı? Oralar temizleniyor. Terör örgütünün en büyük gelir kaynağı oydu" diye konuştu.

'ÖRGÜTÜN EMRİNE GİRMİŞ SİYASETÇİ GÖRÜNÜMLÜ ELEMANLARI YARGI ÖNÜNDE HESABINI VERECEK'

Dokunulmazlıklara ilişkin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dokunulmazlıkları kaldırdık. Ne diyordu terör örgütünü arkasındaki parti, getirin dokunulmazlığı kaldıralım. Peki şimdi niye kaçıyorsunuz. Çünkü bu bir suçluluğun ifadesidir. Arabasının arkasında terör örgütüne silah taşıyanlar, tabutlarda silah taşıyanlar, bu ülkede milletvekili olamaz. Sözde mezarlarda yargı ofisleri karanlar bu ülkede samimi olamaz. Örgütün emrine girmiş siyasetçi görünümlü elemanları çok yakında yargının önüne çıkacak hesabını verecekler" diye konuştu.

'BELEDİYELER İLE İLGİLİ DÜZENLEMEYİ MECLİS KAPANAMADAN ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ'

Erdoğan, "Belediyeler ile ilgili düzenlemeyi de Meclis kapanamadan çıkarmış olacağız. Belediyelerin örgütün birer şubesi gibi çalışmasını önlemiş olacağız" dedi.