Görüş Bildir

Özgür Özel: Erdoğan milletten af dilemeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamu özel işbirliği ile hayata geçen projelere ilişkin sözlerine yazılı açıklamayla tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kamu özel işbirliği projelerini ‘cebimizden para vererek yaptırmıyoruz’ diye savunan Erdoğan’a düşen, bugün için görünen 60 Milyar TL’lik fatura için milletimizden af dilemektir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor” sözleriyle savunduğu kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki garantiler ve kiralamalar nedeniyle 2017-2021 döneminde bütçeden yapılacak ödemelerin 60 Milyar TL’yi bulacağını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada Özel, “Milletin cebinden kuruş değil 60 Milyar TL, eski parayla 60 Katrilyon lira çıkıyor. Bu buzdağının görünen yüzü. 10-25 yıllık garantiler dikkate alındığında fatura daha da katlanacaktır. Erdoğan, KÖİ projelerindeki gerçek dışı açıklamaları nedeniyle milletten af dilemelidir” ifadelerine yer verdi.

MİLLETİN CEBİNDEN ALIP MÜTEAHHİTLERE AKTARIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu Ortak Açılış Töreni’nde KÖİ projeleri ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Özel, “Erdoğan törende, ‘Biz zaten kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz. Biz buraya yıl, ay, gün koyuyoruz. Bu kadar gün, ay, yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi şu, şu, şu evsafta yapacaksın diyoruz. Buna yap-işlet-devret denir’ diyor. Evet kendi cebinden vermiyor ama milletin cebinden alıp, müteahhitlere aktarıyor. Hem de bunu ‘hane halkına transfer’ adı altında yapıyorlar” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hane halkına transferler kalemine 2020 yılı için 6 milyar 210 Milyon TL, 2021 bütçesine ise 6 Milyar 496 Milyon TL konulduğunu hatırlatan Özel, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi ulaştırma projeleri için bugüne kadar yapılan ödeme 4 Milyar 530 Milyon TL’dir. 2019, 2020 ve 2021 ödenekleri dikkate alındığında ulaştırma projeleri için milletin cebinden çıkacak para 21,1 Milyar TL’dir” dedi.

‘YAP-İŞLET-DEVRET DEĞİL, YAP-KİRALA-DEVRET’

Şehir hastaneleri projelerinin kiralama ve hizmet bedelinin bütçeye yükünün daha ağır olduğunu belirten Özel’in açıklamalarının satır başları şu şekilde:

2019 YILINDA ŞEHİR HASTANELERİNE 6 MİLYAR TL ÖDENECEK: Erdoğan şehir hastanelerinin yapım modelini de yanlış biliyor. Bunlar yap-işlet-devret değil yap-kirala-devret modelidir. Şehir hastaneleri olarak bilinen ve Yap-Kirala-Devret yöntemiyle yaptırılan hastaneler için 2019 yılı bütçesinden kira bedeli olarak 3 Milyar 680 Milyon TL, hizmet bedeli olarak 2 Milyar 470 Milyon TL olmak üzere 6 Milyar 150 Milyon TL ödenecek. 2020 yılı için kira bedeli 7 Milyar 750 Milyon TL, hizmet alım bedeli 6 Milyar 500 Milyon TL olmak üzere 14 Milyar 75 Milyon TL, 2021 yılı için ise kira bedeli 9 Milyar 290 Milyon TL, hizmet alım bedeli 7 Milyar 670 Milyon TL olmak üzere 16 Milyar 960 Milyon TL ödenmesi öngörülüyor. Bu faturayı hasta olan olmayan tüm milletimiz ödeyecek.

PROJELERİN HİÇBİR AŞAMASINDA ŞEFFAFLIK YOK: KÖİ projeleri için yapılacak ödemeler için bütçede ‘hane halkına transfer’ kalemi seçilmiştir. Bu başlı başına ayıplanacak bir tutumdur ancak AKP açısından şaşılacak bir durum değildir. Çünkü bu projelerin hiçbir aşamasında şeffaflık yoktur. İhalelerde şeffaflık yoktur. İhaleleri alan hep aynı firmalardır. İhale koşulları, ihalelerden sonra hem de birçok kez yandaş müteahhitler lehine değiştirilmiştir.
Etiketler: | | |