Görüş Bildir

Özür dileme çağrısı yaptı

Özür dileme çağrısı yaptı

Evsen, “Almanya ve Fransa Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli”

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Almanya’daki cami baskınını kınadı. Evsen, Mevlana Camisi’ne postallarıyla girerek, büyük bir infial oluşturan olay nedeniyle Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Evsen, son günlerde Fransa ve Almanya’da tüm Müslümanları ayağa kaldıran gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu. Evsen, açıklamasında Almanya’daki Mevlana Camisi’nin Berlin kentindeki en eski camisi olduğunu hatırlatarak, Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesinin beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

“CAMİYİ KİRLETMELERİ HİÇBİR ŞEKİLDE MAZUR GÖRÜLEMEZ”

Bu tarz çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldığına işaret eden Evsen “Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir” dedi.

Evsen,  Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman yaşadığına dikkat çekerek, yıllardır emekleriyle, alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumunun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldiğini  anlattı.

“MACRON PROVOKATİF TAVRINDAN VAZGEÇMELİDİR”

Evsen, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlara yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek, şöyle devam etti.

“Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya (SAV) hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında  büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklıselim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.”
Etiketler: |