Görüş Bildir

Pazarlık Asla Olmayacak

Pazarlık Asla Olmayacak

Demirtaş: AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak .

 HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında konuştu. AK Parti ile HDP'nin herhangi bir pazarlığının ve işbirliğinin olmadığını, olmayacağını belirten Demirtaş, "Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak" dedi.

>AK Parti ile HDP'nin herhangi bir işbirliği içine girmediğini, girmeyeceğini belirten Demirtaş, "Bu kürsüye bir cümle söylemek için çıktım. Tarihimizin belki de en kısa toplantısını yapacağız. Halklarımıza verdiğimiz demokrasi barış ve özgürlük ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğimiz sözümüzü burada hatırlatmak, tekrarlamak istiyorum. Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak. Bugün grup toplantımızda konular çok fazla. Konuşacağımız çok şey var. Ama tek bir cümle ile ben bütün Türkiye'ye bütün bu sorunların çözümünün anahtarını hatırlatmak ve bunun sözünü vermek istiyorum" dedi.

>"SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ"

>Başkanlık sistemine parti olarak karşı olduklarını vurgulayan Demirtaş, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, HDP var oldukça HDP'liler bu topraklarda nefes aldığı müddetçe sen başkan olamayacaksın. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, seni başkan yaptırmayacağız. Seni başkan yaptırmayacağız. Seni başkan yaptırmayacağız" diyerek sözlerini tekrarladı.  Kısa konuşmasının ardından Demirtaş, grup toplantısına partilerle sohbet ederek devam etti.

a ve Osmanlı döneminden kalma Bursa'daki çilek tarlalarına denk geldiği için projede bazı değişiklikler yapıldı. Törende konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2035 te dünyada enerji tüketimi yüzde 40 artacağını, petrolün yüzde 35'inin, doğazgazın ise yüzde 70'inin boru hatlarıyla taşınacağını söyledi.

>Erdoğan'dan AB yetkilisine esprili gönderme

>Törende ABD ve AB'den enerji temsilcileri de yer aldı. Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic’in konuşmasına kullandığı bir kaç Türkçe cümle, Cumhurbaşkanı Erdoğan için espri konusu oldu. Erdoğan, "Maşallah Sayın Sefcovic bu kadar Türkçe'yle Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar aç kalmadan gider" dedi.