24

TBMM yeni Başkanı Numan Kurtulmuş

Meclis Başkanını belirlemek üzere TBMM Genel Kurulu bugün saat 14.00te toplandı. Genel Kurulda Meclis Başkanlığı için 7 isim yarıştı. İlk turda 7 adaydan hiçbiri nitelikli çoğunluk olan 400 oya ulaşamadı. Seçimin ikinci turunda da 400 oya ulaşılamayınca yarış üçüncü tura kaldı. Üçüncü turda AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 3. turda 321 oyla 30. TBMM Başkanı seçildi.

TBMM yeni Başkanı Numan Kurtulmuş

TBMM Başkanlığı için 2 Haziran'da başlayan adaylık başvuruları sona erdi. 28. Dönem milletvekillerinin yemin töreninin yapıldığı 2 Haziran Cuma günü başlayan TBMM Başkanı adaylığı başvuruları, saat 24.00 itibarıyla sona erdi. Genel Kurul, geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında saat 14.00'te toplandı.

MİLLETVEKİLLERİ VE BAKANLAR YEMİN ETTİ

Öte yandan yemin etmeyen milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bakanlar bugün Meclis'te yemin etti.

Saat 14.00'te başlayan törende; yemin etmeyen milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yemin etti.

Yemin töreninin ardından Genel Kurul'a 20 dakika ara verildi. Aradan sonra Genel Kurul oturuma devam ediyor.

OYLAMA BAŞLADI

TBMM Genel Kurulu'nda, 28. Dönem Meclis Başkanı seçimi, 1.tur oylaması ile başladı.

İLK TUR SONA ERDİ

TBMM Başkanlığı için birinci tur oylama tamamlandı. Birinci turda 586 oy kullanıldı. Cumhur İttifakı'nın adayı Numan Kurtulmuş 317, CHP'nin adayı Tekin Bingöl 131, İYİ Parti adayı Cihan Paçacı 42 oy aldı. İlk turda 7 adaydan hiçbiri nitelikli çoğunluk olan 400 oya ulaşamadı. Seçim ikinci tur ile sürecek.

İKİNCİ TURDA DA SONUÇ ALINAMADI

TBMM Başkanlık seçiminin ikinc turunda da 400 oya ulaşılamayınca, yarış üçüncü tura kaldı.

321 OYLA BAŞKAN SEÇİLDİ

TBMM'de yapılan üçüncü tur oylamanın sonucunda AK Parti ve MHP'nin adayı olan AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, 3. turda 321 oyla 30. TBMM Başkanı seçildi

ÜÇÜNCÜ TURDA SONUÇ ALINDI

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştİ. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor. Meclis Genel Kurulunda, Başkan seçimi gizli oyla yapıldı.

ÜYE TAMSAYISININ ÜÇTE İKİSİ

İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) arandı. Üçüncü turda AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 3. turda 321 oyla 30. TBMM Başkanı seçildi.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.