Görüş Bildir

Torbası Dolu Geliyor

Torbası Dolu Geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'a torbalı dolu geliyor. Yıldırım, Diyarbakır'da terörden temizlenen bölgelere yönelik uygulanan Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı kapsamında başlatılan çalışmalarla ilgili müjdeler verecek.

Halkla bir araya gelecek olan Başbakan Yıldırım, ekonomik hayatın canlanmasını sağlamak için bir süredir üzerinde çalıştığı paketi burada açıklayacak. Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen yeniden inşa çalışmalarının yanı sıra bölgede kalkınma hamlesinin cazibe merkezleri oluşturarak ve bunların altyapı yatırımlarını destekleye yönelik paketin detaylarını verecek. Başbakan Yıldırım, Sur'un inşaasına dair 13 temeli de törenle atacak.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım, Diyarbakır ziyareti kapsamında, terörden temizlenen bölgelere yönelik uygulanan Birlik, Huzur ve Demokrasi Eylem Planı kapsamında başlatılan çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunacak. Yıldırım'ın, ziyaretinde, ayrıca vatandaşlarla buluşması bekleniyor.

YATIRIM PAKETİNİ AÇIMYACAK

Yetkililer, ziyaretin detaylarına dair bilgilerin daha sonra paylaşılacağını söyledi. Hükümet çatışmalar nedeniyle ekonomik olarak da geri planda kalan Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik ekonomik hayatın canlanmasını sağlamak için bir süredir paket üzerinde çalışıyor. Halihazırda Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen yeniden inşa çalışmalarının yanı sıra bölgede kalkınma hamlesinin cazibe  merkezleri oluşturarak ve bunların altyapı yatırımlarını destekleyerek başlatacağı açıklanmıştı.

CAZİBE MERKEZLERİ

 Başbakan Binali Yıldırım Haziran ayında yaptığı açıklamalarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yeni cazibe merkezleri oluşturacaklarını, buralarda fabrikaları devletin inşa edeceğini, özel sektörün işleteceği fabrikaların ürünlerini yine devletin alacağını söylemişti. Ekonomi yetkilileri de daha önce yaptıkları açıklamalarda ilgili paketin bölge ekonomisini canlandırmak üzere oluşturulduğunu, yatırımları artırmak için üretilen ürünlere bazı alım garantileri gibi teşvikler de içerebileceğini belirtmişlerdi. Paketin bölge istihdamını artırmayı ve böylece bölgede yaşananların ekonomik etkilerini de azaltmayı da hedeflemesi bekleniyor.