Görüş Bildir

Yasama yılına sakin başlandı

Yasama yılına sakin başlandı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama yılına farklı bir başlangıç yaptı. HDP hariç Meclis'teki tüm partiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayakta karşıladı. HDP Eş Başkanları salonda yoktu ama HDP'liler Erdoğan'ın konuşmasını baştan sona salonda dinledi.

15 Temmuz darbe girişiminin izlerini hala taşıyan ve bazı bölümleri halen tadilatta olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 26'ncı dönemin ikinci yasama yılına başladı. Darbe girişiminin ardından yasama yılının açılışında bir dizi değişiklik yaşandı. Güvenlik önlemlerinin çok yoğun olmasının yanısıra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı kaldırıldığı için Meclis'e gelişinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Genelkurmay Başkanlığı tarafından seçilen ve 160 askerden oluşan bir tören kıtası karşıladı.

HDP Eş Başkanları salonda yoktu

Genel Kurul toplantısına HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dışında diğer siyasi partilerin liderleri katıldı. Bu yasama yılı açılışında Genel Kurul salonu kadar, localar da dikkat çekiciydi. Kuvvet Komutanları ile birlikte salonda kendilerine ayrılan locada yerini alan Genelkurmay Başkanı Hulûsi Akar, bazı milletvekillerini başıyla selamladı. Geçen sene açılışta Akar'ın hemen arkasında yer alan ancak daha sonra darbeci olduğunu itiraf eden yaveri yerine bu sene yeni yaveri Genelkurmay Başkanı'nın arkasında yerini aldı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra İçişleri Bakanlığı'na bağlanan ve artık kuvvet komutanı statüsünde olmayan Jandarma Genel Komutanı Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler ise basın locasının hemen arkasındaki locada Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile birlikte yerini aldı.

Cumhurbaşkanı ayakta karşılandı

Salona girişinde AK Parti'li milletvekillerinin yanısıra MHP'liler ve bazı CHP'liler Cumhurbaşkanı'nı ayakta karşıladı. Konuşması sırasında geçen senelerde olduğu gibi milletvekili sıralarından sözlü sataşmada bulunulmaması dikkat çekti. Ancak Erdoğan'ın konuşması sırasında alkışlayanlar sadece AK Parti'li vekiller oldu.

Erdoğan konuşma yaparken geçen sene kendisini protesto eden HDP'li vekiller Genel Kurul salonunu terk etmişti. Bu defa HDP'liler başından sonuna kadar Erdoğan'ı salonda dinlediler. Az sayıda CHP'li vekil ise konuşmanın başlamasıyla birlikte muhalefet kulisine çıktılar. O milletvekilleri arasında Deniz Baykal da vardı.

Davutoğlu'na ilgi                         

Genel Kurul salonunda AK Parti'li milletvekillerinin ilgi gösterdiği isimlerden biri ise eski Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu. açılışın hemen ardından başlayan tezkere görüşmeleri öncesinde ise Başbakan Binali Yıldırım bazı bakanlarla birlikte bir süre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile sohbet etti.