Görüş Bildir

Yeni Yılın İlk Gafı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında bazı kişilerin tek partili dönemle ilgili, "Niye demokrasiye zamanında geçmediler?" eleştirisinde bulunduğunu hatırlattı. O dönemde seçim sandığı kuracak imkanın bile olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim sandığının kurulması için tahta ve marangozun olmadığını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cnn Türk televizyonunda gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un sunduğu Tarafsız Bölge programına katıldı. Dersim belgeleriyle ilgili tartışma sırasında Kılıçdaroğlu, "Bazı aklı evveller 'niye demokrasiye zamanında geçmediler' şeklinde eleştirilerde bulunuyor. seçim sandığı kuracak imkan bile yoktu, tahta yoktu, marangoz yoktu. Bu kadar yoksulluk içerisinde 10 yılda olağan üstü gelişmelere imza atıldı. Her yıl en az yüzde 7 büyüdüler. Osmanlının borcunu da son kuruşuna kadar ödediler. Cumhuriyeti kuran kadrolar onurlu, yiğit kadrolardır." ifadelerini kullandı.

Programda, Kılıçdaroğlu, Dersim olayları ile ilgili arşivleri açmadığı gerekçesiyle Başbakan Erdoğan'ı eleştirirken araya, Ahmet Hakan Coşkun girdi. Coşkun, Dersim olaylarıyla ilgili Başbakanlık arşivlerinin açıldığını, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün de bir görüşmelerinde bunu teyyid ettiğini aktardı. Coşkun, Erdoğan'ın konuyla ilgili Genelkurmay arşivlerinin de yakın bir sürede açılacağını söylediğini hatırlattı.

Tam bu tartışmalar devam ederken ekrana gelen son dakika bilgisi de adeta Kılıçdaroğlu'nu ters köşeye yatırdı. Ekranda çıkan son dakika haberinde ise; Başbakanlık'ın arşivindeki Dersim belgeleri üzerindeki gizliliğinin kalktığı bildiriliyordu.
Etiketler: | |