Görüş Bildir

İşte İstanbul Avcılar'da ücretsiz aşı rezaleti Zorunlu aşılar ücretli mi?

 İşte İstanbul Avcılar'da ücretsiz aşı rezaleti Zorunlu aşılar ücretli mi?

İstanbul'da özel bir hastane de yaşanan aşı rezaleti bakanlığı harekete geçirdi. Esasında ücretsiz olan aşının İstanbul'da özel bir hastanede 335 liraya yapılması herkesi şaşırtırken, konu ile alakalı gerekli kurumlara haber verileceği aile yakınları tarafından açıklandı.

İstanbul'da özel bir hastane de yaşanan aşı rezaleti bakanlığı harekete geçirdi. Esasında ücretsiz olan aşının İstanbul'da özel bir hastanede 335 liraya yapılması herkesi şaşırtırken, konu ile alakalı gerekli kurumlara haber verileceği aile yakınları tarafından açıklandı. Ülkemizde zorunlu aşı dediğimiz aylık ve yıllık çocuk aşılarını özel bir hastane de yaptıran aile şaşırdı kaldı. 1 yaş aşısının özel hastane de yaptıırılması ve 335 lira ücret çıkarılması, aileyi şikayete zorladı.

stanbul Avcılar’da yaşayan 28 yaşındaki P.B. oğlunun rutin kontrolü için gittiği özel Hastanede zorunlu 1 yaş aşılarını da yaptırmak isteyince, hastane devletin ücretsiz dağıttığı aşılar için ücret talep etti.

Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre; genç anne kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği aşısı olmak üzere 3 aşı için hastaneye 335 TL ödedi. Hastane genç kadının tepkisiyle karşılaşınca ücretin iade edileceğini söylese de anneye detaylı fatura verilmedi. Para iadesi sözü alan anne, uzun süre söz konusu hastaneden bir yanıt alamadı.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, ebeveynleri “Aşı taahhütnamesini imzalayan özel ve devlet hastanelerine aşı- lar tarafımızdan ücretsiz olarak verilmektedir ve bu aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Bu konuda sorun yaşayan vatandaşlarımız detaylı faturaları ile İl sağlık Müdürlüğü ile Alo 184 Sabim hattına başvurabilirler. Aşılar ASM’lerde de ücretsiz olarak yaptırılabilir. Çocukların ailelerinden, yaptırdıkları aşıları aile hekimlerine bildirmelerini istiyoruz” diye uyardı.

Ülkemizde her çocuğun Sağlık Bakanlığı takviminde yer alan tüm aşıları ücretsiz yapılıyor. Aşı takviminde, doğumdan ilköğretim 8’inci sınıfa kadar yapılan zorunlu çocukluk dönemi aşıları arasında Hepatit B, verem, Dabt-İPA-Hib, prönomokok, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, erişkin tipi difteri, tetanoz, suçiçeği A ile hepatit A aşısı yer alıyor.

ÜCRETSİZ AŞILAR

Yaş / aşı 7. yaş 8. yaş 9. yaş 10. yaş 11. yaş 12. yaş 13. yaş 14. yaş 15. yaş 16. yaş 17. yaş
Difteri (dip)

Tetanos (TET)

Boğmaca (PEA)

Polyomyelit (IPV)
Dört defa 7 yaşında aşılanmamış çocuklara sonradan aşı yapılır                
Hepatit B (HBV) Temel bağışıklık (0/1/6 ay) ya da tazeleme
Kabakulak

Kızamık

Kızamıkçık (KKK-MMR)
Yapılmamış KKK - MMR aşısı sonradan yapılır
Human papilloma virüsleri (HPV)      Iki defa HPV

(0/6 ay)
         
Meningokoklar (MEC-4)       MEC-4