Anne Sütü Korur!

Bebeklerin gelişiminde önemli rol oynayan anne sütü, çocukların ileri yaşlarında ki başarılarını etkilerken, anneleri; kanserden ve diyabetten, bebekleri ise; alerji ve enfeksiyonlardan koruyor.

Anne Sütü Korur!

Her yıl, 823.000 çocuğu ölümden, 20.000 anneyi meme kanserinden koruyan ve çok önemli besin kaynağı anne sütünün önemine değinen Çocuk Sağlığı Hastalıkları Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony şöyle konuştu: ‘Anne sütü alan bebeklerin, ilk 6 ay anne sütünden başka hiçbir şeye ihtiyaçları yoktur. Aylık rutin kilo ve boy ölçümleriyle bebeğin büyümesinin takip edilmesi gerekir. Aya göre beklenen büyüme gözleniyorsa, 6. Aya kadar sadece anne sütüyle beslenmelidir. 6. aydan sonrada, anne sütüne aynen devam edilirken ek gıdalara başlanabilir. Anne sütünün hem bebeğe, hem emziren anneye, hem de çocuğun ileriki yaşlarında da başarılarına katkısı vardır.’

Anne sütünün öneminin, yıllardır hep konuşulduğunu, uzun vadede özellikle ileri yaşlara etkisini içeren birçok çalışma yapıldığını belirten Akpınarlı; geçtiğimiz ay Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makalede, anne sütünün özellikle ileriki yaşlarda başarıya olan etkisinin önemine değinildiğini söyledi.

Annelerde farklılık olabilir

‘Anne sütünün kişiye özel dizayn edilmiş çok özel bir ilaç’’ gibi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, her annenin sütünün bebeğine özel olduğunu, bu özelliklerin besin değerleri, miktarı, savunma sistemi ve doğuma kadar geçen gebelik süresine göre değiştiğini söyledi. Prematüre doğuran annelerin sütlerinin, zamanında doğuran annelerden farklı olduğuna değinerek, erkek bebek emziren annelerin sütlerinin, yine kız bebek sahibi annelerden farklı olduğunu sözlerine ekledi.

Emzirmenin Anneye Faydaları:

· Anne ile bebeği arasında çok kuvvetli bir bağ oluşturur.

· Süte ulaşımı kolaydır, annenin mama hazırlama, biberon temizleme gibi zahmetleri yoktur.

· Emziren annenin kalp damar hastalıkları azalır.

· Annenin Tip 2 diyabet riskini düşürür.

· Annenin meme ve över kanseri riskini azaltır.

· Annenin doğum sonu depresyonunu azaltır.

· Annenin kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır.

· Annenin Multiple scleroz ataklarını azaltır.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Uzun süre anne sütü alan çocuklarda enfeksiyonlara bağlı hastane yatışları ve ölümler çok daha azdır.

Anne sütü alan çocuklarda kulak enfeksiyonları daha azdır.

Besin Alerjileri ve diğer alerjiler daha azdır,

Dişler ile ilgili ortodontik problemlerin daha az olduğu,

Çok daha zeki olurlar bu da ileriki yaşlarda ki başarılarını etkiliyor

Anne sütü alımı ileriki yaşlardaki obeziteyi diyabet gelişimini engelliyor,

Kaynak: Diyarbakır Söz