Görüş Bildir

Bebeklerde diş çıkarma tespiti nasıl yapılır? Bebekten bebeğe değişiyor!

Bebeklerde diş çıkarma tespiti nasıl yapılır? Bebekten bebeğe değişiyor!

Dişin ağız içinde görünür hale gelmesi olarak adlandırılan dişlenmenin (diş çıkarma), ortalama 6. ayda başlayıp 2,5 yaşına kadar devam ettiğini dile getiren Dt. Berk Göl, “Bebeklerde dişler genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Dişlenme yaşı ebeveynin ilk diş çıkardığı yaşa bağlı olarak daha erken ya da geç olabilmektedir. Hatta bazı bebekler dişli doğabilmektedir” dedi.

BEBEKTEN BEBEĞE DEĞİŞİYOR!

Dr. Berk Göl, “Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebekler bu süreci hafif atlatırken bazılarında bu süreç adı gibi dişli olup, hem anneyi hem de miniğini zorlayabilmektedir. Bunlar, tükürük (salya) üretiminin artması, Ağrı ve huzursuzluk, diş etinde kızarıklık ve şişlik, yanak ve çene bölgesinde kızarıklık, ısırma, uykusuzluk, iştahsızlık, kulak çekiştirme, yanak kaşıma, diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamış belirtiler; ateş, ishal ve vücutta cilt döküntüsü.

BEBEK DİŞ ÇIKARIRKEN NELER YAPILABİLİR?

Dr. Berk Göl, annelerin, bebeği diş çıkarırken yapması gereken şeyler konusunu şöyle değerlendirdi:

"Diş etine hafif basınç uygulanarak, diş etine temiz ve soğuk bezle masaj yapılabilir. Diş kaşıyıcı kullanımı; Plastik ve boya içermeyen (BPA free) diş kaşıyıcılarını, buzdolabında bir süre beklettikten sonra bebeğinize vererek dişetlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz

Bazı anneler çocuklarının diş çıkarma sürecinde ishali ve hafif ateşinin olduğunu belirtirler. Bu semptomların diş sürmesiyle ilişkisi henüz kanıtlanmadığından, bebeğinizin ateşi 38 derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa dahi doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler dişlenme ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir"

Kaynak: İha


Etiketler: | | | | | |