Görüş Bildir

Çocuklarda uçuk bakın neyin habercisi!

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, ciltte gelişen döküntülerin vücudun bir uyarısı niteliğinde olduğunu belirterek, bu durumun enfeksiyon habercisi olabileceğini söyledi.

Enfeksiyona bağlı cilt döküntülerinin genellikle kırmızı renkte olduğunu kaydeden Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Dr. Yüksek, döküntülerle birlikte veya öncesinde ateş, halsizlik, bulantı, kusma, grip tarzında belirtiler görülebileceğini ifade etti.

Cilt enfeksiyonlarının bakteri, virüs, parazit veya mantar mikroorganizmaları nedeniyle gelişebileceği uyarısında bulunan Yüksek, "Anne ve babanın hangi cilt döküntülerini önemsemeleri ve uzman doktora hangi durumlarda başvurmaları gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Cilt enfeksiyonlarından bazıları kendiliğinden tedaviye gerek kalmadan iyileşmektedir. Bazıları ise tedavi edilmezse çoğalıp vücutta yayılmaya başlar, hatta başka kişilere de bulaşabilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda virüslerin neden olduğu cilt döküntüleri erişkinlere göre daha sık görülür. Kreş ortamı gibi viral enfeksiyonu olan çocuklarla birlikte aynı ortamda bulunma viral cilt enfeksiyonlarının en önemli nedeni olarak belirlenmiştir" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, genellikle 5 -10 yaş grubu çocuklarda görülen su çiçeğinin "varisella zoster" adlı virüs nedeniyle yaşandığını belirtti. Hastalığın solunum yoluyla olduğu gibi suçiçeği döküntüsüne temasla da bulaşabileceğini kaydeden Dr. Yüksek, şiddetli kaşıma ihtiyacı nedeniyle iyileşme sürecinde suçiçeği izleri kalabileceği uyarısında bulunarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

VİRÜSLERDEN KAYNAKLANAN CİLT ENFEKSİYONLARI

"Döküntüler saçlı deride, yüzde ve gövdede başlayıp kollara ve bacaklara yayılabilir. Çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. Kreş, okul ve ev ortamında bulunan kişilere hızlı bir şekilde bulaşabilir. Tedavi sürecinde çocuğun ateşi her gün ölçülerek takip edilir, döküntülerin kaşınmasını önlemek amacıyla antihistaminik şuruplar verilir, su dolu kabarcıklara topikal sürülen antibiyotik ve epitelizan özellikli kremler önerilir."

TEDAVİ GEREKTİRMEYEN KENDİNDEN İYİLEŞEN CİLT HASTALIKLARI

Dermatolog Dr. Jale Yüksek, beşinci hastalık olarak adlandırılan "eritema infeksiyozum" rahatsızlığının genellikle 5 yaş üzerindeki çocuklarda izlendiğini kaydetti. Dr. Yüksek, solunum yoluyla bulaşan hastalığın seyrinde önce yüzde pembe kızarık renkte döküntü geliştiğini, birkaç gün sonra ise kol, bacak ve gövdede dantel benzeri görüntü oluşturan kırmızı pembe renkli döküntü görüldüğünü ifade etti. Yaklaşık 1-3 hafta süren döküntünün gelişmesiyle birlikte bulaşıcılığını kaybeden hastalığın kısa sürede kendinden iyileştiği bilgisini paylaşan Dr. Jale Yüksek, "roseola infantum" ile ilgili de şöyle konuştu:

"Genellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda görülen hastalık solunum yoluyla bulaşıyor. Hastalıkta 40 dereceye varan yüksek ateş görülüyor ve 3 gün sonra ise vücutta kızarık döküntü gelişmesi ile ateş düşüyor. Bu hastalık da kısa sürede tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelen tehlikesiz bir enfeksiyon."

AZ GÖRÜLSE DE KIZAMIK HASTALIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, son derece bulaşıcı bir enfeksiyon olan kızamık ile ilgili ise, "Günümüzde aşısı olması nedeniyle artık sık rastlanılmamaktadır fakat zaman zaman salgın şeklinde halen izlenebilmektedir. Solunum yolu ile ve hastalanan kişiyle direk temas ile çok hızlı bulaşabildiği için özellikle kış sonu ve ilkbahar döneminde kızamık salgınları görülebilir. Hastalığın teşhisi önemlidir çünkü kulak enfeksiyonu, zatürre, ishal, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir. Kızamık önemli bir cilt enfeksiyonudur ve tek korunma yolu etkili aşılama programıdır"


Etiketler: | | | |