Diyarbakır’da kalp hastaları bu yöntemle etkili ve hızlı teşhis ediliyor

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Radyoloji Uzmanı Dr. Recai Duymuş, Kardiyak MR sayesinde hastalara girişimsel işleme gerek kalmadan hastalığın teşhisinde zaman kaybının önlendiğini söyledi.

Diyarbakır’da kalp hastaları bu yöntemle etkili ve hızlı teşhis ediliyor

Sağladığı yüksek görüntü kalitesi ile kalp hastalıklarının teşhisini zaman kaybı olmadan koyan kardiyovasküler görüntüleme yöntemi Kardiyak MR; tanıda, doğru tedavi planlamasında ve tanı almış yapısal kalp hastalıklarının düzenli takibinde önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

Radyoloji Uzmanı Dr. Recai Duymuş, Kardiyak MR’ın hastalıkları erken dönemde doğru teşhis ettiği ve tedavide yol gösterici olması bakımından büyük önem taşıdığını belirtti.

Duymuş, “Bilindiği gibi çevresel etkiler ve stresli yaşam şartlarının etkisiyle kalp hastalıklarının sıklığı artmaktadır.

Bu nedenle hem hastalıkların erken dönemde doğru teşhis edilmesi hem de tedaviye yol gösterici olması bakımından kalp görüntülenmesi büyük önem taşımaktadır.

Radyoloji birimimizde yaptığımız işlemlerin büyük bir kısmını sanal anjiyo oluşturmaktadır. Aynı zamanda seçili hastalarda kalp MR çekimini de yapıyoruz” dedi.

Yapılan işlemin en önemli avantajı hastaya herhangi bir girişim yapmadan görüntüleme yapabilmeleri olduğunu ifade eden Duymuş, “Bunu koldan kontrast madde enjekte ederek kısa sürede çekim yapabiliyoruz. Kalbin görüntülenmesi aslında son 10 yıla kadar etkin yapılamıyordu.

Bunun nedeni de kalbin hareketli olmasındandı. Ancak son 10 yılda gelişen teknolojiyle birlikte kalbin görüntülenmesini yapabiliyoruz.

Artık rutin bir kullanıma da girdi. Biz de bu yöntemleri Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kullanarak hastalarımıza fayda sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Son teknolojiyle kalbin kasılma bozukluklarını, fonksiyonunu, büyük damarlarını hem görebiliyor hem de ölçümler yapabiliyoruz” diyen Dr. Duymuş, "Bir de parametrik haritalamanın önem taşıdığı hastalıklar var.

Bu hastalıkları da Kardiyak MR ile birlikte tespit edebilme imkanına erişmiş durumdayız. Bu hastanemiz için önemli bir aşamadır" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA