Görüş Bildir

Dünyada her 4 çocuktan biri zaturre hastalığından hayattan kopuyor!

Dünyada her 4 çocuktan biri zaturre hastalığından hayattan kopuyor!

Çocuklarda görülen zatürrenin altında birçok neden bulunmakta. Malum kış ayı, özellikle de çocuklar için hastalık ayı. Basit bir gribin bile ilerlemesi ile akciğerlerde iltihap oluşmasına zatürre denilmekte iken, günümüzde özellikle de çocuklarda çok ciddi hasarlar bırakmaktadır. Çocukluk çağı zatürrenin, çok sebebi olmakla birlikte, ortamda içilen sigara ya da mevsimsel alerjilerin de mahal verdiği gözlemlenmiştir.

Malum kış ayı, özellikle de çocuklar için hastalık ayı. Basit bir gribin bile ilerlemesi ile akciğerlerde iltihap oluşmasına zatürre denilmekte iken, günümüzde özellikle de çocuklarda çok ciddi hasarlar bırakmaktadır. Çocukluk çağı zatürrenin, çok sebebi olmakla birlikte, ortamda içilen sigara ya da mevsimsel alerjilerin de mahal verdiği gözlemlenmiştir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, "Çocuklarda zatürre ciddi bir sorun ve her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybetmektedir" dedi.

Baki, çocuk solunum yolu hastalıklarının dünyada en sık görülen hastalık grubu olduğunu söyledi.

Zatürrenin de alt solunum yolu hastalığı olduğunu dile getiren Baki, "Zatürre akciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Türkiye alt solunum yolu hastalıklarında 5 yaş altı çocuk ölümlerinde birinci sırada yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Baki, dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuğun öldüğünü ifade ederek, "Dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuk ölüyor ve bunların yüzde 28'ini zatürre kaynaklı ölümler oluşturuyor. Ülkemizde de 2 ay ile 5 yaş grubundaki çocukların ise yüzde 30'una yakını bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Çocuklarda zatürre ciddi bir sorun ve her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybetmektedir" diye konuştu.

Türkiye'de 5 yaş altı ölüm hızının da diğer ülkelere oranla yüksek olduğunu anlatan Baki, "5 yaş altı ölüm hızı İtalya'da binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binde 5, Türkiye'de ise binde 35 civarındadır" dedi.

"ZATÜRREDEN KORUNMADA AŞI ÖNEMLİ ROL OYNUYOR"

Prof. Dr. Baki, ailelerin de zatürre konusunda dikkat etmesi gerektiğini anlatarak, "Öksürük, ateş, hırıltı, nefes darlığı ve solunum sayısının artması zatürre belirtisi olabilir. Aileler bu konuda bilinçli davranmalı. Eğer bir çocuğun ateşi varsa ilk iki ay içerisinde solunum sayısı dakikada 60'ın, 2 ve 12 ay arasında 50'nin, 1 ve 5 yaş arasında da 40'ın üzerinde ise çocukta zatürre olma ihtimali çok yüksektir. Zatürrede önemsenmesi gereken bir hastalıktır" şeklinde konuştu.

Zatürrenin günümüzde başarı ile tedavi edilebilen bir hastalık olduğuna da işaret eden Baki, zatürreden korunmak için genel sağlık tedbirlerine uyulmasının önemli olduğunu anlattı.

Baki, zatürrenin çocukluk çağı için ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu nedenle zatürreden koruma yollarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli. Sonraki dönemlerde ise yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Çocuklara ellerin iyi bir şekilde yıkanması öğretilmeli ve erişkinler de bu konuda dikkatli olmalı. Çocuklarımızı grip gibi viral enfeksiyonlardan korumak da zatürreyi önleyebiliyor ayrıca sigara dumanı ile çocuklarımızı temas ettirmemeliyiz. Bu son derece önemlidir."

Zatürreden korunmada aşının da önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Baki, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sağlık Bakanlığımızın mevcut aşı takviminde yer alan pnömokok aşısının, hastalığın önlenmesindeki yeri ve önemi aileler tarafından tam öğrenilmeli. Çocuklarımızın aşılarının tam yaptırılması, zatürre hastalığının önlenmesinde en önemli koruyucudur. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen ancak tedavisi mevcut olan bu hastalıkta aileler bilinçli olmalı. Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, göğüs kafesinde çekilmeler oluyor ve çocuk beslenemiyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."
Etiketler: | | |