Görüş Bildir

Emziren anne daha sağlıklı!

Emzirme tek başına sadece bebeğin değil, annenin de yararına. Emzirmenin çeşitli hastalıkların riskini düşürmekten doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya varana kadar anneye sağladığı birçok yarar var.

Emziren anne daha sağlıklı!

 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, annelerin emzirerek hem doğum sonrası kısa dönemde hem de ileri ki yıllarda kendi sağlıklarına olumlu katkılar yapabileceklerini belirtti.font-family>

font-family>Doç. Dr. Hüsnü Görgen, emzirmenin anne sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini şöyle sıraladı: "Emzirmek, annenin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar. Yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskini düşürür. Doğum sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırır. Anne emzirerek, gebelikte aldığı kiloları yakar. Düzenli emziren bir kadın hamilelikten sonra 10 hafta korunur."

font-family>'BEBEK SAĞLIKLI BİR KİŞİLİK KAZANIR'font-family>

font-family>Yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütü kullanmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Görgen, şunları kaydetti: "Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlaması ve sık emzirmek süt yapımını kolaylaştırır. Annenin bebeği emzirmesi ile anne bebek arasındaki ilişki güçlenir. Ayrıca annenin bebeği benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır."

font-family>Emzirmenin meme kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü vurgulayan Dr. Görgen, yumurtalık kanserinin de emzirme sayesinde engellendiğini kaydetti. Ayrıca, emziren annelerde kemik erimesi sıklığının da az olduğunu ifade etti.

font-family>'GEBELİKTE ALINAN KİLOLAR, EMZİRİRKEN VERİLİR'font-family>

font-family>Emzirmenin en belirgin faydalarından birinin rahim kasılmalarını düzenlemesi olduğunu belirten Görgen, doğum sonrası iyileşmenin kısa sürdüğünü vurguladı. Görgen, gebelik kiloları ile ilgili ise şunları dile getirdi: "Emziren annelerin salgıladığı sütteki enerjinin büyük bir kısmı yediklerinden karşılanır. Sağlıklı bir anne, günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bunun için günlük kalori ihtiyacına ek olarak ortalama 750 kalori alması gerekir. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden karşılanırken, 250 kalorisi gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu da emziren annelerin gebelik sırasında aldıkları fazla kiloların kaybına yol açar."

font-family>EMZİRME HAMİLELİKTEN KORURfont-family

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde emzirmenin gebelikten korunmada öneminin büyük olduğunu belirten Görgen, "Ancak bu etki, annenin beslenme durumuna, emzirme sıklığına ve bebeğe ek besin verilmesi gibi etkenlere bağlıdır. Doğumdan 6 aydan sonra veya annenin adet görmesi gibi durumlarda gebelik şansı artar. Tam korunma sürekli emziren kadınlarda 10 hafta için geçerlidir. Hiç emzirmeyen veya aralıklı emziren kadınlar ise doğum sonrası 3. haftada korunma yöntemlerini uygulamaya başlamalıdırlar." diye konuştu.

Etiketler: