Görüş Bildir

Lösemili iki hasta için ikinci bahar başladı

Lösemili iki hasta için ikinci bahar başladı

İzmir'de ikamet eden lösemi hastaları Sadriye Eroğlu ve Mehmet Aydoğdu'ya nakledilen kök hücreler sonrası hastalar için ikinci bahar başladı.

Bir arkadaşının yarım kalan otelini tamamlamak için, emekli olduktan sonra gittiği Muğla'nın Ortaca ilçesinde Sarıgerme'ye yerleşen lise matematik öğretmeni Mehmet Aydoğdu'yu kemik iliği kök hücre nakline götüren süreç geçen Aralık ayında başladı. İki çocuk üç torun sahibi Aydoğdu, tıraş için gittiği berberinin başında birkaç sivilce görüp uyarması üzerine dermotoloji uzmanına başvurdu.
Yapılan kan tahlili sonucunda lösemi tanısı konulan Aydoğdu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendirildi. Yer bulunmadığı için İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi'ne sevk edilen Aydoğdu, Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü tarafından tedaviye alındı. Kemoterapi sonrasında nakil için aile ve yakınları taramadan geçirilen Aydoğdu'ya uygun donör bulunamadı. Akraba dışı donör taramasında şansı yurt dışına kalan Aydoğdu'ya, Almanya'dan verici çıktı ve nakil geçen 13 Haziran'da gerçekleşti.
İlk kemoterapiden sonra hayattan koptuğunu belirten Aydoğdu, "Yılbaşı gecesiydi, saat 22.30 civarında doktorum Gürhan bey geldi. Beni teselli edip, başımı okşadı. O benim için milat oldu, direncim arttı ve mücadeleye karar verdim. Doktoruma sonsuz teşekkürler ediyorum" dedi.
"KANSERİ, GRİP KABUL ETTİM"
Balıkesir'de yaşayan 3 çocuk 5 torun sahibi Sadriye Eroğlu için de kötü günler 9 ay önce başladı. Halsizlikten şikayet eden Eroğlu fenalık geçirince hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı hastanede aynı gün teşhis konulan Eroğlu, hiç bekletilmeden ambulansla İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Hematoloji Profesörü Gürhan Kadıköylü, Eroğlu'na kemoterapi uyguladı. Bir ay hastanede tedavi gören Eroğlu için nakil kararı alındı, donör taraması yapıldı. Ancak 5 kardeşi ve 5 kuzeni de verici olmak için uygun çıkmadı. Akraba dışı donör için TÜRKÖK'e (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) yapılan başvuru sonrasında müjdeli haber geldi. Bulunan kök hücre 14 Haziran'da Sadriye Eroğlu'na nakledildi. Kendisine refakat eden gelini Emine Eroğlu ile taburcu olmanın mutluluğunu yaşayan Sadriye Eroğlu ise duygularını, "Evdeki huzur, mutluluk kadar hastane ortamındaki huzur, konfor da tedavimi çok etkiledi. Doktorumun, hemşirelerimin ilgisi kemoterapi ve nakil süreclerini kolay atlatmamı sağladı. Kendilerine ne kadar teşekkür etsem az" sözleriyle aktardı.
BİYOLOJİK YAŞLARI NÜFUSTAN KÜÇÜK
Öte yandan kök hücre naklinde hastaların nüfusta yazan yaşlarından çok biyolojik yaşlarının önemli olduğunu belirten İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü "Hastamız Mehmet bey akut miyeloid lösemi, Sadriye hanım blastik dönemde kronik miyeloid lösemiydi, akut lösemiye dönmüştü. İki hastamızın da biyolojik yaşları çok iyiydi, yandaş hastalıkları yoktu. Performansları çok iyiydi. Yoğunluğu azaltılmış kemoterapi rejimi ile kemik iliği kök hücre nakli yaptık. Vericilerden biri TÜRKÖK'ten, diğeri İstanbul Üniversitesi kanalıyla Almanya'dan bulundu. Bu nakilleri, nüksü önlemek için yapıyoruz. İki hastamızı da şifayla taburcu ediyoruz" dedi.

DHA


Etiketler: | | |