Oruç tutanlar için omurga sağlığı için suya dikkat

1 aylık süreç içerisinde oruç tutarken beden sağlığımızı ihmal etmemeliyiz. Omurga ve iskelet yapısında hastalığı olanların ve omurga sağlığını korumaya özen gösterenlerin Ramazan ayı süresince dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdadır;

Oruç tutanlar için omurga sağlığı için suya dikkat

Suyun bedenimiz için önemi büyük, vücudu susuz bırakmak birçok probleme neden olmaktadır. İftar ve sahur arası vücut kitlenize uygun miktarda su tüketimini sağlayın!

Omurga sağlığımızı korumanın en öncelikli kriteri kilomuz! Omurga esnekliğini sağlayan diskler, eklemler, bağlar ve kaslar fazla kiloların baskısı nedeniyle aşırı yüklenmeye maruz kalmakta ve deforme olarak bel fıtığına neden olabilmektedir. Ayrıca vücudun ağırlık merkezini değiştirerek bel kaymalarına zemin hazırlayabilmektedir. Fazla kilolarınızı vererek bel fıtığı riskini azaltabilirsiniz.

OMURGA SAĞLIĞI

Gün içinde nefsimizi terbiye ederken iftar saatinde buna devam edelim, abartılı yemeklerden kaçınalım.

Oruç tutmakla birlikte hareketsizlik iskelet sisteminin en büyük düşmanıdır. Nabzınızı fazla arttırmadan, gün içinde açlığınızın da el verdiği kadar hafif tempolu egzersizleri ihmal etmeyin. Gündüz yapamıyor olsanız dahi iftar sahur arası hafif tempolu bir yürüyüş ve omurga sağlığı egzersizleri yapmaya çalışın.

Uyku düzeninize özen gösterin zihin ve beden sağlığımız, güçlü bağışıklık düzenli uykudan geçiyor. Unutmayın ki düzenli ve kaliteli uyku hastalıklara yakalanma oranını düşürür.

Oruçlu iken almanız gereken veya takviye iskelet sisteminizi güçlendirecek D vitamini, C vitamini gibi takviyelerini iftar sonrası muhakkak kullanmaya devam edin. İftarda uzun süren açlığa bağlı kapasitenizin üstünde yemek yemeyin, sahurunuzu kahvaltı gibi yapın kemiklerini güçlendiren besinleri tüketin. Kalsiyum, protein, D vitamini, C vitamini içerikli besinlere sofranızda mutlaka yer açın. Ayrıca yumurta, baklagiller, süt ürünlerini düzenli olarak tüketin ...Karbonhidrat ve yağ tüketimini mümkün oldukça azaltın" 

Kaynak: Diyarbakır Söz